Sledujte debatu studentů s politiky online

Publikováno: 1. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Sledujte debatu studentů s politiky online
©

Vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni pořádá dnes 1. října pro studenty středních škol debatu Naše předvolební otázky. Mladí lidé budou moci diskutovat se zástupci politických stran o volebních programech, a to ještě před tím, než na školách proběhnou Studentské předčasné parlamentní volby. Debata proběhne od 13:00 v Domě ABF na Václavském náměstí 31 v Praze a můžete ji sledovat online na webu Jednoho světa na školách.

„Dlouhodobě se snažíme vést mladé lidi k aktivní účasti na občanské společnosti. Během debaty budou mít možnost formulovat své názory a diskutovat o nich s politiky. Na druhé straně jsou podobné diskuze pro zástupce politických stran příležitostí naslouchat mladým lidem a představit jim vlastní postoje a konkrétní plány,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

Debata Naše předvolební otázky navazuje na tradici podobných diskuzí, které pro mladé lidi již čtyři roky pořádáme. Nyní je v souvislosti se Studentskými volbami, které na školách proběhnou 2. a 3. října, zaměřena na téma volebních programů jednotlivých stran. „Takové akce vítáme a podporujeme, protože jak debata, tak Studentské předčasné parlamentní volby přispívají k formování sebevědomé občanské společnosti. Zájem studentů o domácí a světové dění, schopnost kriticky myslet a uvažovat v politických souvislostech patří mezi důležité předpoklady fungování demokracie," shrnuje 1. místopředseda České středoškolské unie Filip Jelínek, který se debaty zúčastní a společně se svými spolužáky z pražského Gymnázia ALTIS se již potřetí zapojí do Studentských voleb.

K účasti na debatě se přihlásilo přes 180 studentů, kteří budou diskutovat se zástupci šesti politických stran, hnutí a koalic kandidujících v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny ČR. Jedná se o Ivana Bartoše/Pirátská strana, Marcela Chládka/ČSSD, Martina Kubu/ODS, Karla Schwarzenberga/TOP09, Milana Šarapatku/Úsvit přímé demokracie a Helenu Válkovou/ANO 2011. Výběr zástupců politických stran proběhl na základě preferencí, které v anketě vyjádřilo téměř 400 žáků pražských středních škol. Devadesátiminutovou debatu bude moderovat Jakub Železný a můžete ji sledovat online jako live přenos na portále Jednoho světa na školách.

Bezprostředně po skončení debaty budou studenti hlasovat o tom, který z přítomných politiků je nejvíce oslovil. Výsledky tohoto hlasování budou zveřejněny na webu www.jsns.cz.

Debata je součástí aktivit vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, o. p. s., konkrétně projektu Kdo jiný? zaměřeného na podporu aktivního občanství mladých lidí. Navazuje na tradici debat – například na Náš kraj, Naše korupce, Naše vzdělávání, Naše Praha, které pro studenty středních škol pravidelně již čtyři roky pořádáme v Praze a v regionech ČR. Mladí lidé tak mají možnost diskutovat se zástupci politických stran, vyjádřit svůj vlastní názor a seznámit se s fungováním občanské společnosti.

 

Kontakty pro média:

Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách

226 200 429, 777 787  930, karel.strachota@jsns.cz

 

Bohumila Beranová, mediální koordinátorka, PR  

222 350 829, 734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

 

Autor: Bohumila Beranová