Sociální šatníky jsou dobrou službou pro lidi v nelehkých situacích

Publikováno: 28. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Sociální šatníky jsou dobrou službou pro lidi v nelehkých situacích
© Eliška Ratiborská

Provozem sociálních šatníků pomáháme lidem v nelehkých životních situacích. Rozdáváme nejen oblečení, ale i kočárky, hračky, nádobí nebo nábytek. Kde naše šatníky najdete a taky jak do nich můžete přispět se dozvíte níže.

Šatník v Jeseníku

Sociální šatník a re-use centrum vzniklo z občanské pomoci a s naší podporou minulý rok i v Jeseníku. Nyní ho podporuje Křesťanské společenství a město Jeseník mu letos poskytlo prostory zrušené Městské knihovny na adrese Lipovská 296/10.

Šatník je určen sociálně potřebným občanům, kteří se ocitli v nelehké životní situaci: zejména maminkám a tatínkům samoživitelům, lidem prchajícím z Ukrajiny, obyvatelům azylových domů, osobám v hmotné nouzi nebo osobám postiženým mimořádnou událostí a živelnými pohromami. „Náš šatník využívají nejčastěji ukrajinští občané, ale také naši klienti, klienti azylových domů a lidé v nouzi," přibližuje koordinátorka sociálních služeb Petra Vaňková.

Sociální šatník můžete navštívit ve stanovené provozní dny a hodiny, mimo pracovní dobu je možné poskytnout materiální pomoc pouze za mimořádných situací, které schvaluje obsluha sociálního šatníku. Je možné odebrat pomoc jen pro svou vlastní potřebu nebo pro své děti, a to jednou měsíčně. Aby bylo zabráněno plýtvání či zneužívání materiální pomoci, podléhá část poskytovaných věcí evidenci.

Pokud chcete pomoci, můžete přinést:

  • Čisté a neroztrhané oblečení, ložní prádlo, ručníky
  • Kuchyňské nádobí
  • Nářadí
  • Sportovní potřeby
  • Hračky
  • Knihy
  • Hudební nástroje
  • Kočárky a autosedačky
  • Kufry a tašky
  • Nábytek (dle aktuální potřeby po telefonické domluvě)

Kde jinde naše šatníky najdete?

Další šatníky provozujeme nebo s nimi spolupracujeme i ve Středočeském kraji. Na Kladně na adrese Žižkova 336 poskytuje ošacení spolek Podprůhon a ve spolupráci s Diakonií i potravinovou pomoc pro lidi ve hmotné nouzi. Kromě oděvů někdy i věci do domácnosti a výbavu pro miminka. Původně byla služba pouze pro matky samoživitelky, nyní se cílová skupina rozšiřuje a lze se domluvit i individuálně. V Berouně je v ulici Česká už šatník zajetý: „Šatník funguje tak, že na Berounsku už lidi ví, že mohou přinést a darovat oblečeni v dobrém stavu. Máme takovou menší místnost, kde je to roztříděné a návštěvnici mohou přijít a vzít si, co je potřebné,“ vysvětluje terénní pracovnice Mariana Bačina

Oblečení rozdáváme i na naší pobočce v Ústí nad Labem, ačkoliv se o veřejný šatník nejedná. „Abychom zneužívání zabránili, tak je šatník čistě interní, je vždy na pracovníkovi, zda oblečení dá. Pokud přijde někdo úplně z venku, postupujeme opatrně, ale zmrzlému bezdomovci dáme bundu a boty vždycky,“ přibližuje koordinátorka služeb Radka Kunešová. Další šatník najdete například i v Bílině.

Vzhledem k tomu, že naším cílem není pouze klienty obléci, ale zlepšit jejich celkovou situaci, nabízíme jim zároveň i naše sociální služby a poradenství.

Autor: Eliška Ratiborská

Související články