Sociální výcvik pro dospělé - Na cestě

Publikováno: 22. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Sociální výcvik pro dospělé - Na cestě
© archiv ČvT

Cílem programu sociálního výcviku pro dospělé v projektu s názvem Na cestě… je posílit motivaci ke změně postojů a dovedností nutné k soběstačnému způsobu života. Zvýšit sociálněprávní a komunikační kompetence.

Paní Irena ještě před několika lety podnikala, nikomu nedlužila, většinu komplikací dokázala nějakým způsobem vyřešit.

Velký zlom nastal, když paní Ireně dle plánu nepřišla na podnikatelský účet větší finanční hotovost určená na výplatu zaměstnanců. Paní Irena díky tomu musela ukončit podnikání, přišly první pohledávky. K jednomu velkému problému se přidávaly další. Paní Irena přišla o bydlení. Vztahy s rodinou se zkomplikovaly. Soudně jí byl uložen první podmíněný trest odnětí svobody. Paní Irena, která celý život tvrdě odsuzovala všechny narkomany, v této situaci našla úlevu v drogách. Začala mít strach z reakce lidí, nebyla schopná si dojít na úřad a zařídit potřebné.

S paní Irenou jsem se setkala v době, kdy už neměla sílu cokoli řešit. Problémů bylo tolik, že sama nevěděla, kde a s čím začít.

Společně jsme začaly procházet všechny problémy a připravovat různá řešení. Díky programu, který kombinuje přístup kognitivně behaviorální s důrazem na přítomnost a praktické dovednosti a znalosti, paní Irena začala pomalu získávat svoji sebejistotu zpět.

V rámci programu jsem paní Irenu doprovodila na úřad a vysvětlila ji, jak postupovat v určitých situacích.

Přibližně v polovině sociálního výcviku mne paní Irena požádala o společný telefonát do poradny pro drogově závislé osoby, kam se ihned objednala. První konzultaci jsme absolvovaly společně, na další už paní Irena začala docházet sama. Paní Irena v rámci programu využila také terapeutickou podporu při psychickém zvládání rizikových životních situací.

A výsledek?

Paní Irena zvládla bez pomoci druhou návštěvu úřadu.

Začaly se jí zlepšovat vztahy s rodinou, která když viděla snahu, částečně změnila svůj postoj vůči ní.

Ke konci sociálního výcviku si paní Irena byla schopná najít i práci. Naše závěrečná schůzka proběhla na pracovišti paní Ireny, kde ji majitel firmy chválil za její spolehlivost.

Obdobně jako s paní Irenou pracujeme i s dalšími klienty, kteří se ocitli v konfliktu se zákonem.

Autor: Dagmar Buchtová

Související články