Souboj polívek

Publikováno: 9. 3. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Souboj polívek
© ČvT archiv

Zatím jsme nevymysleli vhodnější způsob, jak vytvořit lepší svět pro nás, pro sousedy, pro naše studenty, žáky, klienty než se propojovat, respektovat, poslouchat se a vnímat, proto jsme se sešli v pondělí 20. února 2017 v Radlické kulturní sportovně k přátelskému souboji polívek, kterého se zúčastnilo několik místních organizací, které dlouhodobě působí v Praze 5 a kromě toho přišlo spoustu sousedů, kteří na Smíchově žijí, pracují, studují nebo ze Smíchova pochází.

Setkání proběhlo- davem se mísili důchodci se studenty, sportovci ve funkčních tričkách s hudebníky s aparaturou v ruce, hladoví i nasycení, věřící i nevěřící, upracovaní i nezaměstnaní, prarodiče, kteří se přišli podívat na vnoučata, děti, které doprovázely na koncert své rodiče, zkrátka sousedé a dokonce přišel i starosta MČ Praha 5.

Zahráli nám studentské kapely z Gymnázia Na Zatlance- H-Kontra a Blurry Tones. Zazpíval sbor Českobratrské církve evangelické. Zahrál písničkář Cermaque, kapela Debbi Love. Soutěžilo pět polévkových týmů a celá akce se tak povedla, že se těšíme na příští ročník.

Romana Bartůňková, Gymnázium Na Zatlance: „Díky všem zúčastněným sousedům. Polívky byly výtečný. Za sebe hodnotím akci jako moc povedenou, studentům se taky líbila, bylo to takový útulný, tak nějak to mělo být.“ 

David Pešek, Sananim-Kontaktní centrum: „Celkově perfektní důkaz toho, že jsme akceschopní.“ 

Michaela Škeříková, Městská knihovna-pobočka Ostrovského: „Díky vám všem, byl to moc příjemný, (pod) večer. Fakt jsem si to užila, a hlavně i návštěvníci vypadali spokojeně. Komunitní akce jak má být.“  

Na samotné akci sice nezaznělo notoricky známé: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“, ale je důležité připomenout, že smyslem celé akce nebylo vybrat nejlepší polévku, jako spíš ochutnat různé chuti bez ambicí posuzovat, která je lepší a která horší. Smyslem celé akce totiž bylo potkat se.

Pořádala platforma Sousedění alias Anděl Na Skalce, ve které se sešli v září 2016 zástupci organizací dlouhodobě působících v Praze 5 se záměrem rozproudit veřejnou debatu, oživit veřejný prostor a poznat sousedy ze Smíchova. Součástí platformy jsou zástupci organizací Člověk v tísni, Sananim, Sepětí, Farní sbor Českobratrské církve evangelické, pobočka Městské knihovny, Gymnázium Na Zatlance, Základní škola U Santošky, studenti středních a vysokých škol, sousedé. Platforma se pravidelně setkává, plánuje, sdílí a je otevřena přijímání dalších členů. Pokud máte zájem zapojit se a bydlíte, pracujete, studujete nebo jste ze Smíchova, neváhejte se nám ozvat. Rádi se s Vámi setkáme.

www.facebook.com/sousedeni

Aneta Horká, Člověk v tísni- pobočka Praha

Autor: Aneta Horká

Související články