Společné prohlášení ke kubánské kandidatuře do Rady OSN pro lidská práva

Publikováno: 27. 9. 2023 Doba čtení: 1 minuta
LP, Cuba, 2008
2008, Cuba, LP, support
© Foto: People in Need

My, signatáři tohoto prohlášení, vyjadřujeme své znepokojení nad opětovnou kandidaturou kubánského státu do Rady OSN pro lidská práva, orgánu, jehož úkolem je posilování, prosazování a ochrana lidských práv na světě.

Prostřednictvím naší přímé spolupráce s kubánskými aktivisty a organizacemi občanské společnosti jsme byli svědky toho, jak kubánská vláda systematicky porušuje zásady Rady skrze vyhrožování, obtěžování, věznění a mučení těch občanů, kteří s její činností vyjadřují nesouhlas. Důkazem toho je nový trestní zákoník, schválený jen několik měsíců po protestech 11. července 2021 (11J), který zvyšuje tresty a kriminalizuje aktivismus a politický disent.

Jako organizace pro lidská práva se obáváme, že zvolení Kuby do tohoto orgánu by vláda tohoto ostrova využila k tomu, aby se nadále vyhýbala odpovědnosti za své vlastní chování a využívala tuto funkci k podkopávání a vyhýbání se odpovědnosti za dodržování mezinárodních lidskoprávních norem.

Proto rozhodně vyzýváme všechny státy zastoupené ve Valném shromáždění OSN, aby hlasovaly proti státům, které jednají proti lidským právům a důstojnosti všech.


Autor: PIN Latam

Související články