Společnosti půjčují za 300, 400 nebo i více procent ročně, říká k tématu mikropůjček David Borges ve Studiu 6

Publikováno: 3. 12. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Společnosti půjčují za 300, 400 nebo i více procent ročně, říká k tématu mikropůjček David Borges ve Studiu 6
© Martin Kovalčík

Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá lidem ve finanční tísni s řešením problémů. Ať už se jedná o neschopnost splácet úvěr, o otázky spojené s exekucemi, oddlužením či sjednávám půjček, nabízí organizace lidem možnost obrátit se s žádostí o pomoc na help linku, kamennou pobočku nebo využít mobilního poradenství. K finančním problémům mnohých lidí, které začala od března tohoto roku umocňovat pandemie koronaviru, se nyní přidávají Vánoce a pořizování dárků. Lze předpokládat, že někteří lidé se ve snaze vyřešit své finanční problémy uchýlí k půjčkám. David Borges v ranním Studiu 6 proto upozornil na možná úskalí úvěrů, která odhalil nový Index odpovědného úvěrování sestavený Člověkem v tísni. 

Podle Davida Borgese lze z nového Indexu odpovědného úvěrování vyčíst, které půjčky lze uzavřít výhodně a bezpečně. U některých společností se totiž může stát, že se roční padesátitisícový úvěr v konečné částce vyšplhá až na trojnásobek původního úvěru. Člověk v tísni porovnal na základě patnácti parametrů čtyřicet společností poskytujících úvěry a následně sestavil žebříček společností podle míry férovosti. Nástroj by měl lidem pomoci vybrat si společnost, u které je sjednání půjčky bezpečné a upozornit na ty, kterým je vhodné se vyhnout.

David Borges v rozhovoru pro Českou televizi také vysvětlil, jakým způsobem se současná pandemie odráží na chování poskytovatelů půjček. Společnosti si podle Borgese nyní důkladněji ověřují, komu peníze půjčí. „Pokud zájemce pracuje v oblasti cestovního ruchu, gastronomie či kultury, jeho šance získat půjčku jsou mizivé,“ řekl v rozhovoru dluhový analytik Člověka v tísni a dodal, že stále složitější je získání úvěru také pro lidi pracující na dohodu nebo pro zaměstnance ve zkušební lhůtě.

Mikropůjčky končívají špatně

Úvěry do dvaceti tisíc korun bývají dražší než klasické půjčky se splátkovými plány. Jak konstatoval David Borges, není výjimečné, že společnosti půjčují za 300, 400 nebo i více procent ročně. To ale není jediné riziko mikropůjček. Dalším úskalím je způsob jejich splácení, kvůli kterému se lidé velmi snadno dostanou do dluhových pastí. Pokud si člověk například sjedná na začátku prosince desetitisícový úvěr a po měsíci má splatit čtrnáct tisíc, jen málokdy je schopen částku uhradit. Řešení, ke kterým se v takových chvílích lidé ubírají, bývá právě prodloužení půjčky nebo vyplácení jednoho úvěru druhým. Takový způsob ale vede do dluhových pastí, ze kterých se jen velmi těžko hledá cesta ven. 

Proto apelujeme na všechny, pokud si nevíte rady se svou finanční situací, obraťte se na naši help linku. Situaci s vámi podrobně probereme a společně najdeme nejlepší řešení. 

Celý rozhovor z ranního Studia 6 najdete zde.


Autor: Dagmar Růžičková

Související články