Stezka legend: trek v arménských horách pomáhá místním lidem

Publikováno: 1. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Stezka legend: trek v arménských horách pomáhá místním lidem
© Foto: PIN

Vydejte se po „českých“ turistických značkách na Stezku legend do jižní Arménie! Je to asi 150km dlouhý trek kolem Gorisu, Tatevu a Kapanu. Člověk v tísni s partnery tady podporuje odpovědný turismus, který nabízí místním možnosti obživy. Projekt financuje Evropská unie.

Nová turistická trasa v arménském regionu Syunik vede z Khndzoresku až na horu Khustup. Člověk v tísni ji nechal zmapovat a označit pomocí červenobílých značek Klubu českých turistů. Najdete tu nádhernou přírodu, cenné kulturní dědictví a ještě k tomu podpoříte rozvoj této chudé oblasti. Eko-turismus nabízí místním lidem z odlehlých horských vesnic položených na Stezce legend, aby si vydělali nějaké peníze.

Stezka je pojmenovaná podle mnoha legend, které se k oblasti vážou. Ty, které se nám podařilo zaznamenat, najdete v této publikaci. Je možné si ji stáhnout v pěti jazycích.

Česky

Anglicky

Arménsky

Rusky

Francouzsky

Trasa je dlouhá asi 150km a dá se projít celá, nebo jen po částech. Tady najdete tipy, kde se najíst nebo doporučení na kempy a ubytování. V rámci projektu jsme podpořili 17 drobných podniků a 18 komunitních iniciativ.

Stezka legend vede také skrz opuštěné vesnice. Starý Khot je jedním z nejzajímavějších míst v regionu Syunik a říká se mu arménské Machu Picchu.

Zde si můžete koupit průvodce a topografické mapy: https://cartisan.org/shop/

Stezka legend je součástí Transkavkazského trailu. Tahle 1500km dlouhá trasa spojuje severní Gruzii a jižní Arménii. Více se dozvíte tady: https://transcaucasiantrail.org/en/home/

Více informací o treku najdete také na HIKE Armenia a AbsoluteArmenia.com. Úsek stezky Ďáblův most je obohacen o virtuální realitu na aplikaci AR Trails App.

Projekt EU4Tourism: Outdoor adventures on the historic trail in Syunik podpořila Evropská unie v Arménii.


Autor: Tereza Hronová

Související články