Stromeček: suma sumárum září – prosinec 2011

Publikováno: 4. 1. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Stromeček: suma sumárum září – prosinec 2011
©

Tak Centrum pro maminky s dětmi „Stromeček“ nám v posledních měsících roku 2011 o nějaký ten kousek zase povyrostl a také se v něm mnohé událo.

Prázdniny jsme ukončili slavnostním rozloučením s dětmi, které šly do 1. třídy a v září se přivítali s dětmi novými. Celý počátek školkového roku se nesl v duchu seznamování dětí starších s dětmi novými, ale také s pravidly Stromečku, s paní učitelkou atd. Vůbec jsme se učili nebo opakovali, jak to v té naší školce chodí. Na konci měsíce jsme se také chtěli blíže seznámit s novými maminkami a poznat jejich děti v jiném prostředí. A tak jsme za slunného dne společně všichni navštívili ústeckou zoologickou zahradu.

 

V říjnu jsme ještě využívali hezké počasí a chodili jsme hrát pohybové i vzdělávací aktivity na trávník před dům, což se nám všem moc líbilo a mohli jsme se pořádně vyřádit.

S příchodem podzimu jsme se ale pomalu začali chystat na sychravější počasí a povídali si o jeho změnách, o přírodě, zvířátkách, vyráběli jsme artefakty z přírodních materiálů. K tomu nám byla velmi užitečná norská metoda Grunnlaget, která učí děti učit se a je u dětí velmi oblíbená. U  těch našich zatím vede „kulatý tvar“, „červená barva“ a „rovná čára“ – ty děti poznají vždy a bezpečně. Metoda má opravdu dobrý efekt, který se projevuje tím, že dětem pomáhá nové znalosti lépe zafixovat.

http://www.clovekvtisni.cz/index2.php?id=113&idArt=1749

S dětmi jsme při podzimních měsících stále zdokonalovali chování ve školce, cvičili základní dovednosti: jak pozdravit, poděkovat, dojít si na záchod, umýt si ruce, orientovat se v čase, umět říct své jméno, kde bydlíme a umět pojmenovat své blízké či věci kolem nás.

Naučili jsme se podzimní říkanky, které děti samy doprovázely na Orfeovy nástroje, čímž se pro ně učení říkánek a písniček stalo vždy zábavnější a atraktivnější.

Během těchto měsíců jsme také přivítali několik nových dětí a maminek a 1.11.2011 jsme ve školce měly hned symbolických 11 dětí!

V druhé polovině listopadu pomalu následovaly přípravy na Mikuláše, kterého jsme pro děti a rodiče uspořádali v naší školce. Moc děkujeme Kamilovi a Tereze, že nám vypomohli v roli Mikuláše a Anděla. Já jsem si zahrála, jako již tradičně, roli malého čertíka. I přes můj letos ještě dokonalejší převlek mě 4letá Olinka opět poznala. Po Mikulášské nadílce, jsme se věnovali výrobě ozdob na vánoční stromeček a zpívání koled. Děti také pro Ježíška kreslily, co by od něj rády dostaly. Těsně před Vánoci jsme uspořádali besídku s koledami a cukrovím od maminek a došlo i na rozdávání dárečků. S těmi nám pomohlo Dobrovolnické centrum, za což velice děkujeme.

Nyní nezbývá než si přát, aby ten nový rok 2012 byl pro Stromeček zas o nějakou pevnou větvičku silnější a stále nám takhle krásně rostl.

Pevnou půdu pod nohama a jen to dobré v novém roce.

Vám přeje Váš STROMEČEK a Eliška Králíková.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Eliška Králíková, koordinátorka předškolního klubu