Studenti diskutovali s politiky. Podívejte se na záznam.

Publikováno: 3. 10. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Studenti diskutovali s politiky. Podívejte se na záznam.
© Foto:

V úterý 1. října jsme v souvislosti s konáním Studentských předčasných parlamentních voleb 2013 uspořádali pro středoškoláky debatu s politiky Naše předvolení otázky. Studenti se ptali na legitimitu současné vlády, zajímali se o státní maturity nebo přijetí eura. Řešilo se také školné na vysokých školách, rozdíl mezi pravicí a levicí na politickém spektru nebo třeba to, jestli mají strany dostávat příspěvek, i když se nedostanou do sněmovny. 

Na otázky studentů odpovídali zástupci politických stran, hnutí a koalic, kteří kandidují v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny: Helena Válková/ANO 2011, Marcel Chládek/ČSSD, Martin Kuba/ODS, Ivan Bartoš/Pirátská strana, Karel Schwarzenberg/TOP09 a Milan Šarapatka/Úsvit přímé demokracie. Výběr zastoupených politických stran proběhl na základě preferencí, které v anketě vyjádřilo téměř 400 žáků z pražských středních škol.

Po skončení debaty mohli studenti hlasovat, kdo z panelistů je nejvíce oslovil. Svůj hlas odevzdala z 250 přítomných žáků přibližně polovina. Nejvíce hlasů sklidil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš, následoval předseda TOP09 Karel Schwarzenberg a na třetím místě se umístil předseda ODS Martin Kuba.

Debatu Naše předvolební otázky uspořádal vzdělávací program Jeden svět na školách a na záznam celé debaty se můžete podívat online na webu www.jsns.cz.

Autor: Bohumila Beranová