"Studenti teď mají pocit, že studují v paláci," říká Afifa Azimi. Snažíme se zajistit v Afghánistánu bezpečné a příjemné studijní prostředí.

Publikováno: 26. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Rehabilitation of Mohammad Khan Pamir High School was one Kabul (PD12) under AHF.
© Foto: Adipoor Jallaluddin

Během dvaceti let konfliktu v Afghánistánu bylo zničeno tisíce škol, vzdělávacích center a akademických institucí. Tisíce studentů a akademických pracovníků, kteří byli konfliktem zasaženi, opustily svou zemi nebo změnily povolání, aby se mohly starat o své rodiny. To, co je na vzdělávání krásné, změnila válka v noční můru. Každá zničená škola či vzdělávací centrum s sebou nese příběh utrpení.

Za minulý rok jsme obnovili 75 tříd v 7 školách. Pomohli jsme tak 50 000 žáků, chlapcům i dívkám, ze základních i středních škol. 

Opravovala školu ze svého platu

Střední škola Mohammad Khan Pamir byla jednou z kábulských škol, která byla ve velmi špatném stavu. Než jsme sem přišli, třídy byly staré, s rozbitými tabulemi, oprýskanými zdmi a dveřmi, nefungovala tu elektřina ani přívod teplé vody. Zástupkyně ředitele školy Afifa Azimi začala s renovací skromně ze svého platu, protože jí záleželo na tom, aby žáci měli bezpečné a příjemné prostředí pro výuku. Přestože renovace výrazně nezlepšily vzhled školy jako takový, ukázalo se, že je možné věci měnit.

„Před pomocí ČVT jsem ze svého platu vymalovala místnosti, ale nemohla jsem si dovolit za tuto částku provést tak velké opravy, jaké provedl ČVT,“ říká zástupkyně ředitele školy Afifa Azimi. 

Oprava 10 tříd

Nedávno jsme však s podporou Afghánského humanitárního fondu (AHF) a v úzké koordinaci a spolupráci s učiteli školy a místními dokončili rekonstrukci. Škola nyní poskytuje bezpečné, živé a příjemné prostředí pro výuku.

Zrekonstruovali jsme 10 tříd i s kanceláří, provedli jsme též rekonstrukci nádrží na vodu, elektrického vedení a instalace vypínačů. Právě díky tomu došlo k výraznému zlepšení prostředí školy jako celku. Učitelé i děti jsou ze změn, které ČVT s pomocí Afghánského humanitárního fondu zvládl, nadšení. 

„Když jsem poprvé viděla naši třídu po rekonstrukci, byla jsem nadšená, protože jsou třídy konečně vybaveny a můžeme také používat vodu venku, protože nám opravili nádrže na vodu. Jsme z toho unešení,“ říká Asra, žákyně školy. 


Tento projekt vrátil dětem úsměv do tváří a přinesl jim klid a naději. Jsou teď motivovanější do učení a nechtějí zameškat ani jeden den školy.

„Děti jsou tak šťastné, dokonce si samy zamluvily židle a chodí na vyučování každý den bez jediné absence. Učitelé i děti byli předtím frustrovaní a ve škole nebyla cítit pohoda, teď jsou spokojení všichni,“ říká Afifa Azimi. 


Vzdělávání pro 9 550 dětí

Díky financování z Afghánského humanitárního fondu (AHF) jsme v uplynulém roce umožnili více než 9 550 dětem přístup ke vzdělání na prvním stupni. Zřídili jsme a udržovali komunitní vzdělávací třídy v celém Kábulu a jeho okolí. Zároveň zajišťujeme obnovu veřejných škol a pomáháme školám postiženým konfliktem zajistit bezpečné a příjemné prostředí pro výuku. 

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT

Související články