Svoboda říkat, co si myslím

Publikováno: 16. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Svoboda říkat, co si myslím
© Foto: El Toque

Lazaro Yuri Valle Roca je jedním z tisíců politických novinářů zavřených v kubánském vězení. Yuriho jediným „zločinem“ bylo, že coby nezávislý novinář říkal a psal, co si opravdu myslel.

Yuri měl v mládí jednu výhodu. Je vnukem Blase Roca Calderia, který byl součástí užšího kruhu bývalého komunistického prezidenta Fidela Castra. Blas Roca byl šéfredaktorem novin, které byly hlásnou troubou komunistické strany. Yuri, kterému je nyní 60 let, tak vyrůstal obklopen komunistickou elitou. Tato blízkost moci mu však odhalila sociální nerovnost, která v kubánské společnost panuje.

„Kuba je diktatura, která zraňuje ty, kteří milují svobodu. Není nic horšího, než se bát říct svůj názor,“ Oscar Arias, laureát Nobelovy ceny za mír a prezident Kostariky.

Yuri využíval své pero k popisu opravdového života na Kubě. Odhalil nerovnost mezi lidmi a stranou, psal o hladu a potlačování svobody novinářů a obhájců lidských práv. Tento postoj pomohl prozřít i jeho dědečkovi, který byl postupem času stále více rozčarován a znechucen jednáním Fidela Castra. Yuri o dědečkově změně myšlení otevřeně psal, což přispělo k jeho zatčení a odsouzení k pěti letům vězení za „publikování nepřátelské propagandy“ a „kladení odporu při zatýkání“.

Hlasy na podporu Yurije se ozývaly z celého světa, jak svědčí například prohlášení Výboru pro ochranu novinářů: „Zatčení Valle Roca je jasným signálem, že kubánská vláda se vrací ke svým extremistickým metodám cenzury tisku.“ Laureát Nobelovy ceny za mír Oscar Arias požadoval Yuriho okamžité propuštění na svobodu: „Kuba je diktatura, která zraňuje ty, kteří milují svobodu. Není nic horšího, než se bát říct svůj názor,“ řekl bývalý prezident Kostariky. 

Yuriho manželka Eralidis Frometa také oznámila, že žije ve strachu o zdraví svého manžela. Obává se, že je mu odpíráno lékařské ošetření. „Naše rodina zažívá nespravedlivé věznění již po generace. Jsme přesvědčena, že toto poslední uvěznění mého manžela je jednoznačná pomsta ze strany prezidenta Raula Castra.“

Autor: Amarilis C. Rey para Eye On Cuba

Související články