Tchajwanský lid daroval Člověku v tísni milion dolarů na pomoc ukrajinským uprchlíkům, tchajwanský ministr zahraničí ve středu organizaci navštívil osobně

Publikováno: 15. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Visit of Ministr of Foreign Affairs from Taiwan - Mrs. and Mr. Wu
© Veronika Gabrielová

Ministr zahraničí Čínské republiky Tchaj-wan, pan Joseph Wu, při své návštěvě Prahy osobně navštívil pražskou pobočku Sociálních a vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. Setkal se s ředitelem organizace Šimonem Pánkem i s ukrajinskými uprchlíky.  

Obyvatelé Tchajwanu loni uspořádali sbírku na pomoc válečným uprchlíkům, milion dolarů pak tchajwanská vláda svěřila organizaci Člověk v tísni. Ten z těchto prostředků financuje především podporu vzdělávání a začlenění ukrajinských dětí, včetně provozu sedmi tzv. adaptačních skupin, sociální poradenství nebo program psychosociální podpory.

„Dar od lidu Čínské republiky Tchaj-wan nám pomáhá v naší práci podporující ukrajinské uprchlíky v České republice. A to zejména v oblasti vzdělávání, zřízení několika adaptačních skupin pro předškolní děti, ale i v celé šíři další pomoci, jako je sociální poradenství a psychosociální podpora. Velmi si vážíme příležitosti osobně přivítat pana ministra Wu našich prostorech,“ komentuje návštěvu Zuzana Ramajzlová, vedoucí programů pomoci ukrajinským uprchlíkům v Česku.

Ministr Wu řekl, že od začátku invaze Ruska na Ukrajinu se Tchaj-wan připojil k mezinárodnímu společenství, které invazi odsoudilo a společně sankcionovalo Rusko. Tchajwanská vláda a tchajwanský lid přímo poskytují humanitární pomoc ukrajinským městům a také spolupracují s podobně smýšlejícími partnery, jako je Česká republika, při pomoci uprchlíkům.

Ministr zahraničí také zdůraznil, že Tchajwanský lid a vláda budou i nadále poskytovat pomoc a snažit se co nejlépe spolupracovat s Českou republikou na podpoře Ukrajiny, dokud nebudou ruští útočníci z Ukrajiny vyhnáni.

V Česku poskytuje Člověk v tísni pomoc a podporu ukrajinským uprchlíkům v 80 městech. Ve spolupráci se 116 dalšími organizacemi, jejichž fungování podpořil finančně, pomohl rok od začátku ruské invaze do Ukrajiny téměř čtvrt milionu uprchlíků.  

Konktakty pro média:


Autor: Člověk v tísni

Související články