Temná smrt Adriana Leyvy

Publikováno: 18. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Temná smrt Adriana Leyvy
© Foto: Eye On Cuba

Za posledních 60 let si masový exodus lidí z Kuby vyžádal mnoho lidských životů. Existuje mnoho lidí, kteří se utopili na svých podomácku vyrobených vorech uprostřed Karibiku a jejichž případ dosud neměl kdo zdokumentovat.

To se týká i případu kubánského opozičního poslance a novináře Adriana Leyvy Pereze. Pokusil se vrátit domů na Kubu z Floridy, ale na cestě zmizel. 

Adrian emigroval do Spojených států jako politický uprchlík, aby unikl pronásledování za svůj aktivismus. Poprvé se vrátil na Kubu v roce 2008 navštívit matku a sestru. Chtěl zde již zůstat, ale úřady ho po pouhých třech měsících pobytu donutily nastoupit do letadla a vrátit se zpět. Adrian byl rozhodnutý se za každou cenu na Kubu vrátit. V roce 2009 si koupil letenku do Havany, po přistání mu ale hraniční kontrola zakázala vstup. Adrian se tím nenechal odradit. Hnán touhou znovu se projít ulicemi své čtvrti a navštívit svou rodinu, si postavil vor a 22. března 2010 vyplul z Floridy.

Kubánské úřady vylovily z moře Adrianovo tělo 5. dubna, šestnáct dní poté, co odjel z Miami. Během těch dnů ho intenzivně hledali jeho přátelé a příbuzní z Floridy i z Kuby. Adrianova sestra Eva Leyva Perez šla na Úřad státní bezpečnosti s dotazem, zda o Adrianovi něco nevědí. Tam se dozvěděla, že se Adrian našel, ale později zemřel a ona ho bude muset identifikovat.

Řekli mi, že ho našli na voru se třemi dalšími muži asi míli od kubánského pobřeží. Tvrdili, že se jim podařilo zachránit všechny čtyři lidi, ale Adrianův stav byl tak špatný, že zemřel dřív, než se k němu mohli dostat.“ Po identifikaci těla uspořádala Adrianova matka, sestra a přátelé pohřební průvod v ulicích Havany.

Během pohřbu se Adrianovi příbuzní mohli podívat na jeho tělo. Jeho tvář byla snadno rozpoznatelná, nebylo pochyb, že je to on. Adrianův synovec Denis si ovšem všiml, že tělo jeho strýce má po celém hrudníku a žebrech modřiny. Rozhodně to nevypadalo, že zemřel vyčerpáním po dlouhé cestě. Adrianova matka, která tělo rovněž viděla, prohlásila: „Zabili mi syna jen proto, že se chtěl vrátit domů.“

O třináct let později představuje případ Adriana Leyvy jedno z mnoha dodnes neobjasněných úmrtí.

Autor: Amarilis C. Rey para Eye On Cuba

Související články