Tisíce Syřanů utíkají před boji v Idlibu, ČvT jim poskytl jídlo a přikrývky

Publikováno: 15. 4. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Tisíce Syřanů utíkají před boji v Idlibu, ČvT jim poskytl jídlo a přikrývky
©

Tým Člověka v tísni objevil na severu provincie Idlib 1400 rodin, které utekly před boji a chybí jim základní vybavení. Během několika hodin uprchlíkům kromě chleba a dalších základních potravin nebo dětské výživy poskytl deky i matrace.

Boje v okolí města Idlib na severu Sýrie způsobily na konci března a na počátku dubna masivní vlnu vnitřních uprchlíků, kteří směřují na sever stejnojmenné provincie a k turecké hranici.

Tým koordinační kanceláře Člověka v tísni v Idlibu se okamžitě vydal do terénu. „Zjistili jsme, že do vesnic na severu provincie Idlib uteklo v posledních dnech kolem 1150 rodin a dalších 250 rodin prchlo do nově vzniklého tábora v Al-Salamě,“ říká vedoucí mise Člověka v tísni (ČvT) v Sýrii Dagmar Fousková. Ještě v únoru přitom ve zdejší továrně na zpracování oleje nedaleko turecké hranice žilo 20 rodin. Masivní příliv vnitřních uprchlíků začal na konci března.

#~gallery-778~#

Většina rodin musela své domovy opustit kvůli ostrým bojům ve vesnicích kolem Idlibu. Většina z nich dorazila bez jídla a základního vybavení jako jsou matrace nebo přikrývky. Lidem nezbývalo, než se spolehnout na pohostinnost zdejších lidí, kteří jim stěží mohou dávat dostatek vody a jídla ze svých už tak skromných zásob.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

„Idlibský tým ČvT uprchlíkům okamžitě nabídl základní vybavení jako matrace, přikrývky (darované Červeným křížem) a také výživu pro nejmenší děti a balíčky se základními potravinami. Pomoc poskytl tým běžencům během několika hodin, což bylo pro přijíždějící rodiny rozhodující,“ vysvětluje Dagmar Fousková. V uprchlickém táboře Al-Salama chybí především jídlo a voda, lidé přebývají pod stromy a nemají ani základní vybavení pro stavbu přístřešku. „Člověk v tísni každý den nejohroženějším rodinám poskytuje kolem 500 balíků chleba,“ dodává Dagmar Fousková s tím, že pomoc financuje partnerská organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe.

Člověk v tísni navíc na svízelnou situaci uprchlíků upozornil ostatní humanitární organizace, které v regionu nabízí pomoc. Vnitřním uprchlíkům nadále poskytuje základní jídlo i další pomoc.

Více o naší pomoci v Sýrii čtěte zde.

Autor: