Tisícům lidí v doněckých domovech pro seniory a psychiatrických léčebnách jsme dovezli potraviny

Publikováno: 21. 1. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Tisícům lidí v doněckých domovech pro seniory a psychiatrických léčebnách jsme dovezli potraviny
© Foto:

Ukrajinský tým Člověka v tísni rozvážel v první polovině ledna jídlo pro pět tisíc klientů psychiatrických nemocnic, dětských domovů a domovů pro seniory, které se v současnosti nacházejí na území kontrolovaném separatistickými silami na východní Ukrajině. K těmto institucím, jejichž klienty jsou často ti nejpotřebnější a nejzranitelnější, totiž kvůli válečnému konfliktu neplynou peníze z centrálního ukrajinského rozpočtu a úřady tzv. Doněcké lidové republiky je také nefinancují.

Do dvaadvaceti sociálních zařízení pro seniory, děti či psychicky nemocné jsme s týmem dovezli pět tisíc potravinových balíčků, které obsahovaly například těstoviny, pohanku, cukr, rybí a masové konzervy či olej. Byla to jednorázová distribuce financovaná z prostředků UNDP,“ uvádí Lenka Blahová z ukrajinského týmu Člověka v tísni. „Příští týden bychom měli ještě rozvážet skoro tisícovku přikrývek a povlečení a dva tisíce kusů oblečení pro děti i dospělé,“ dodává.

#~gallery-926~#

Jak jsme informovali už dříve, od listopadu pracuje Člověk v tísni také v Doněcku a okolí. Přestože se na tomto území nachází řada státních zařízení poskytujících sociální služby, na jejich provoz už měsíce nikdo nepřispívá. „Zařízení nedostávají peníze z ukrajinského rozpočtu, protože jsou na územích mimo kontrolu centrální vlády, avšak ani doněcké úřady je nefinancují. Jen občas jim přivezou nějakou jednorázovou pomoc, například jídlo. Zařízení tak nemají prostředky na zajištění jídla, ani oblečení pro své klienty. Jejich pracovníci navíc již několik měsíců nedostali výplatu,“ popisuje Lenka Blahová.

Kromě potravin, oblečení a přikrývek však lidem v domovech pro děti i seniory a psychiatrických nemocnicích chybí také léky. Problémy mají také s dodávkami elektřiny, vody i plynu na topení. „Některá zařízení jsou navíc hodně blízko letiště, kde se denně střílí, takže jsou ohroženy i životy klientů a pracovníků,“ dodává Blahová.

Autor: Jan Blinka