Tornádo mu zničilo dům a odkrylo také byrokratické kostlivce ve skříni. Teď pan Stanislav staví dům nový a papíry už bude mít v pořádku

Publikováno: 21. 6. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Tornádo mu zničilo dům a odkrylo také byrokratické kostlivce ve skříni. Teď pan Stanislav staví dům nový a papíry už bude mít v pořádku
© Foto: Adriana Černá

Pan Stanislav se podruhé narodil, když se hodonínským Pánovem prohnalo tornádo. Několika tunový kontejner z pozemku nedaleké elektrárny tornádo doslova hodilo přímo na jeho domek, na část, ve které ještě chvíli před tím pobýval.

Nejdůležitější je, že se panu Stanislavovi nic nestalo, pokračování jeho příběhu dál už ale moc pozitivní není.

Poškození domku bylo na první pohled tak rozsáhlé, že jiná možnost, než demolice nepřicházela vůbec v úvahu. Pan Stanislav měl ale od začátku jasno o tom, že se nikam z milovaného Pánova stěhovat nebude a postaví si nový dům.

Kdyby si měl odnést z celého neštěstí ponaučení, tak je to rozhodně přesvědčení o nutnosti mít svůj majetek pojištěný. Říká, že až začne stavět, nechá si pojistit vše hned jak to půjde. Před tornádem svůj dům totiž pojištěný neměl, a navíc se ukázalo, že ani pozemek, na kterém jeho domek stál, mu nepatřil, ale byl pouze pronajatý.

Hlavně tyto dvě skutečnosti a potom podle slov jeho neteře Petry i složitá administrativa kolem státní podpory způsobily, že po domku pana Stanislava je rok po tornádu stále jenom díra v zemi.

„Chceme mít už vždy všechno hlavně papírově v pořádku. Radši si počkáme, než začneme stavět, abychom si byli jistí, že máme všechna povolení a správná razítka. S tím nám moc pomáhá právě Člověk v tísni, paní Gorcová, která nás má na starosti, je skvělá, všechno ví a vždy reaguje obratem. Bez ní bychom byli ztracení, nevěděli bychom kde a jak žádat, co vyřídit.“ Říká paní Petra, která svému strýci pomáhá hlavně se všemi záležitostmi, které je potřeba vyřídit elektronicky.

Druhé výročí snad už bude v novém domku

Člověk v tísni z veřejné sbírky SOS Morava poskytnul panu Stanislavovi 960 000 Kč na demolici a dočištění pozemku, na nákup základního stavebního materiálu a dočasné bydlení.

24.června uplyne jeden rok od tornáda, které lidem v sedmi moravských obcích otočilo život vzhůru nohama. Pan Stanislav s rodinou doufá, že při druhém výročí už bude bydlet ve svém novém skromném domku, který bude stát na místě toho starého a na tuhle noční můru zapomene. Začít stavět chce nejpozději do konce června.

Člověk v tísni rozdělil 100 345 000 Kč ze sbírky mezi 609 zasažených domácností ve čtyřech etapách.

V prvních dvou dostaly všechny postižené domácnosti pomoc rychle a plošně, v pozdější třetí a čtvrté etapě byly dál podporovány domácnosti s rozsáhlým stupněm postižení či po úplné demolici, které se ocitly ve složité sociální či ekonomické situaci

*úvodní foto: Pan Stanislav s fotografií krátce po tornádu.

Autor: Člověk v tísni

Související články