Tři měsíce od tajfunu jsme pomohli 35 000 Filipínců

Publikováno: 6. 2. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Tři měsíce od tajfunu jsme pomohli 35 000 Filipínců
© Foto:

Guiuan, Praha (6. února) – Nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu, zpustošil rozsáhlou část Filipín před třemi měsíci (8. listopadu 2013). S následky cyklónu Haiyan, který si vyžádal přes 6200 obětí a zničil více než 1,1 milionu domů, se lidé vyrovnávají dosud. Jedním z nejpalčivějších problémů je ztráta živobytí, o které přišlo téměř šest milionů lidí. Člověk v tísni proto při úklidu trosek nabídl lidem možnost přivýdělku, opravuje školy a soustředí se také na obnovu zemědělských živností. Prostředky z veřejné sbírky SOS Filipíny doposud pomohly 35 000 lidí postižených katastrofou.

Složitou situaci v postižených oblastech na ostrově Východní Samar v lednu ještě zkomplikovaly vytrvalé lijáky a větry. „Zemědělcům zničily část úrody a v mnoha případech potrhaly provizorní střechy na školách i domech,“ popisuje situaci Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT. „Střechy 21 tříd jsme proto pokryli odolnějšími materiály a v současnosti pracujeme na 43 dalších třídách, aby se děti co nejdříve mohly vrátit do škol,“ dodává Marek Štys.

#~gallery-842~#

Pomoc Člověka v tísni v číslech

  • 10 000 lidí dostalo potravinovou pomoc
  • 5000 lidí jsme pomohli zajistit provizorní přístřeší
  • 1550 lidí se účastnilo veřejných prací, kdy si odklízením trosek vydělali na zajištění nejzákladnějších potřeb pro své rodiny (celkem tedy pro  8 000 lidí)
  • 25 km cest bylo zpřístupněno díky odklizení trosek a napadaných stromů
  • 3 nové dřevěné mosty umožnily přístup do odříznutých oblastí
  • 30 veřejných prostranství vyčištěných od trosek
  • 64 tříd základních škol opravujeme
  • 69 latrín u škol či klinik opravujeme a slouží více než 3000 lidí
  • 2 zdravotní střediska vyčištěná od trosek a opravená slouží více než 1200 obyvatelům
  • 4 denní centra pro děti jsou opravená 

Více než 1550 lidem filipínský tým ČvT nabídl možnost přivýdělku při veřejných pracích. Lidé odklízeli trosky nebo popadané stromy z veřejných prostranství a přístupových cest, stavěli latríny nebo opravovali školy. Za vydělané peníze mají možnost pořídit si, co sami nejvíce potřebují. S odklízením popadaných stromů a řezáním na trámy 15 dní pomáhal i Romeo Bagason z vesnice Santa Cruz. Farmář, který má manželku a tři děti, při tajfunu přišel o úrodu, háj kokosových palem i dům. Při veřejných pracích si vydělal v přepočtu 2000 korun. „To už jsou tady velké peníze a spolu s humanitární pomocí díky nim nějak přečkáme do doby, než sklidíme novou úrodu,“ pochvaluje si farmář.

Podívejte se na reportáž o naší práci na Filipínách v ČT

Osada pět kilometrů od pobřeží také dostala od ČvT k dispozici motorovou pilu a lidé si s ní prořezali přístupové cesty. „Bylo nutné domluvit se starostou a s majiteli popadaného dřeva, aby ho poskytli lidem ve vesnici zdarma. Přímo na místě se začaly vyrábět trámy, které jsme distribuovali do 22 domácností na opravu střech,“ říká Marek Štys. „Je to pro nás opravdu významná pomoc, protože sami si dřevo nenařežeme ani nekoupíme,“ říká Bagason.

#~gallery-838~#

V postižených oblastech popadaly při tajfunu miliony kokosových palem, které jsou pro statisíce místních obyvatel základním zdrojem obživy (Filipíny jsou druhým největším světovým producentem kokosů a pochází odsud téměř 27 procent světové produkce této plodiny). Nové stromy přitom začínají plodit až po šesti až osmi letech. „Chceme se proto zaměřit na zpracování dřeva z popadaných stromů a zemědělce podpořit v pěstování alternativních plodin, dokud kokosové palmy nedorostou,“ říká Marek Štys.

ČvT na Filipínách

Člověk v tísni okamžitě po úderu tajfunu Haiyan uvolnil z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy a zároveň vyhlásil veřejnou sbírku SOS Filipíny. Na místo dorazil pětičlenný humanitární tým, který zprvu distribuoval potravinovou a materiální pomoc, v druhé fázi začal organizovat veřejné práce, opravovat obydlí, školy a kliniky, a nyní se soustředí i na obnovu zničených živností. Tým ČvT nyní pracuje v šesti oblastech Východního Samaru a pomoc koordinuje ze stálé kanceláře z Guiuanu.

Pomoc je stále možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300 nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777. Na kontě sbírky se dosud sešlo 18,3 milionu korun (stav k 5.2.) Děkujeme stovkám dárců, kteří na sbírkové konto přispěli. Zvláště děkujeme Nadačnímu fondu Avast a Nadaci Vodafone, kteří jsou největšími privátními dárci sbírky SOS Filipíny.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor