Tři večery v týdnu vyrážejí ven a uklízí odpadky. Trojice žen čistí ulice města v Kambodži

Publikováno: 6. 8. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Tři večery v týdnu vyrážejí ven a uklízí odpadky. Trojice žen čistí ulice města v Kambodži
© Foto: Člověk v tísni

Článek vyšel na serveru Aktuálně.cz

Moře, řeky a pláže zaplavené odpadky trápí řadu zemí v jihovýchodní Asii, včetně Kambodže. Trojice žen vyrazila do ulic své čtvrti a tři dny v týdnu odpad uklízí.

Phnompenh - Řeka Citarum, která pramení v Indonésii, drží prvenství v žebříčku nejšpinavějších řek světa. Filipíny zase musely v dubnu na půl roku uzavřít turisticky oblíbený ostrov Boracay, protože se podle prezidenta Rodriga Duterteho mění v "odpadní jímku". A v červnu se v Thajsku zadusila odpadky velryba, protože měla v žaludku okolo osmdesáti plastových tašek.

Všechny tyto události z poslední doby ukazují, v co může vyústit špatné zacházení s odpadky. Konkrétně pak v Asii. Více než polovina plastu, který se topí v mořích po celém světě, pochází z těchto pěti zemí: z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

Podobná situace je i v Kambodži v jihovýchodní Asii. Podle údajů Asijské nadace z roku 2016 nemá 40 procent obyvatel metropole Phnompenh možnost využít služeb svozu odpadu. Hlavní město přitom obývá přes 1,5 milionu lidí.

Trojice žen z komunity Chrang Chamres II, která leží na severu města, se ale snaží situaci změnit. Sen, Ros a Maan uklízí odpadky v okolí svého bydliště už rok a půl.

Ulice Chrang Chamres II procházejí a uklízejí pravidelně tři večery v týdnu. S nalezeným smetím zacházejí šetrně, nosí ho do sběrných míst u dálnice, aby bylo správně zlikvidováno.

Nemocné děti a domy bez záchodů

Na začátku jejich snah bylo zjištění, že kvůli špatné sanitaci ve čtvrti jsou jejich děti často nemocné. Znečištěné prostředí a domy často bez záchodu škodily zdraví.

"Záleží nám na naší komunitě. Všem říkáme, že je třeba ji milovat a starat se o ni, protože nepatří jednotlivcům - je nás všech," vysvětlují Kambodžanky, jaká myšlenka je hnala k organizovanému úklidu.

"Občas je to náročné," přiznává Maan. Vzápětí ale dodává, že pokrok je vidět. "Naše komunita je čistší, méně lidí je nemocných a děti si zase mohou hrát na ulicích," raduje se.

Po roce a půl přibyly na ulicích odpadkové koše, o které pečuje místní samospráva. V blízkosti rodinných domů vznikly toalety.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Autor: Adéla Očenášková, Aktuálně.cz

Související články