Tvoříme lepší budoucnost pro děti na východě Ukrajiny

Publikováno: 21. 1. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Tvoříme lepší budoucnost pro děti na východě Ukrajiny
© Foto: PIN

Po osmi letech konfliktu na východě Ukrajiny potřebuje humanitární pomoc 2,9 milionu lidí, z toho 13 procent tvoří děti. Pro obyvatele Doněcké a Luhanské oblasti v blízkosti "kontaktní linie", která odděluje vládní a nevládní oblasti - je situace obzvláště tíživá. V těchto místech jsou děti ohroženy ostřelováním, nášlapnými minami a nevybuchlou municí. Možnosti jejich vzdělávání jsou významně omezeny, neboť více než jedna z pěti škol na východní Ukrajině byla válkou poškozena nebo úplně zničena.

Učitelé a psychologové spolupracující s Člověkem v tísni popisují známky psychických potíží u dětí, které jsou vyvolané silným hlukem. Podle posledních odhadů potřebuje psychosociální podporu zhruba každé čtvrté dítě v Doněcké a Luhanské oblasti. Jen málo z nich však má k nějaké formě pomoci přístup, protože dostupné služby jsou přetížené a nedostatečně financované.

I když boje pokračují, Člověk v tísni stále poskytuje podporu dětem a rodinám zasaženým konfliktem, včetně psychosociální podpory. V Hirske, malém městě na frontové linii, nemají místní děti příliš naděje na lepší budoucnost. My však věříme, že všechny děti na světě mají právo na důstojné vzdělání, volný čas, rozvoj svého tvůrčího potenciálu, splnění svých snů a podporu ze strany dospělých.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Díky finančním prostředkům Ministerstva zahraničních věcí ČR pomohl Člověk v tísni zrekonstruovat místnost v místní umělecké škole a zakoupit dětem řezbářské vybavení. Díky tomu tak mohl být nedávno otevřen řezbářský kroužek, který si děti mimořádně užívají.

Autor: Alyona Budagovska, PIN Ukraine Communications Manager

Související články