Týden lidských práv na Obchodní akademii v ÚL

Publikováno: 6. 8. 2010 Doba čtení: 2 minuty
Týden lidských práv na Obchodní akademii v ÚL
© Foto:

V posledních dnech školního roku proběhla na ústecké OA v Pařížské ulici akce Týden lidských práv. Byli jsme vedle organizací Amnesty International či Poradna pro integraci osloveni, abychom představili naší společnost a vytvořili pro studenty dvoudenní program aktivit.

Při slavnostním zahájení akce nám OA poskytla prostor pro prezentaci a informativní představení všech sekcí naší společnosti i jednotlivých služeb, které nabízí ústecká pobočka.

Prostřednictvím workshopu „Ghettout!“, jednoho z oblíbených produktů programu kariérního poradenství jsme studentům přiblížili problematiku sociálního vyloučení. Při práci s počítačovou hrou, která simuluje život na okraji společnosti se hráči mohli přesvědčit, jak je cesta z ghetta klikatá a plná nástrah a překážek v podobě diskriminace, svazujících solidárních sítí mezi blízkými i vzdálenými příbuznými a vlastní frustrace z dlouhodobých neúspěchů. Ačkoliv téma hry je vážné, její zpracování dává prostor i pro humor a nadhled, takže se studenti nenudili a výsledkem bylo i několik úspěšných úniků z pasti herního ghetta.

K akci na ústecké OA jsme přizvali také Společnost pro Fair Trade. Ta studentům umožnila shlédnout v Experimentálním prostoru Mumie dokument Černé zlato, který popisuje život afrického farmáře bojujícího za práva etiopských pěstitelů kávy a za zvýšení jejich životní úrovně. Studenty myšlenka férového obchodování pravděpodobně zaujala, soudě také podle počtu prodaných balíčků s Fair trade kávou. Ty jim byly po představení nabídnuty k odprodeji společně s dalšími drobnostmi v našem Nama stánku s výrobky, jenž pocházejí z chráněné dílny, kterou ČvT provozuje na jihu Namibie.

Moje poděkování kolegům Ále Wegerové a Jirkovi Starému za pomoc, iniciátorům akce - učitelům Šárce Stehlíkové, Lucii Gissyové a Jirkovi Imlaufovi z Obchodní akademie za dobrou myšlenku. Těšíme se na další spolupráci.

 

 

 

 

 

Autor: Romana Bartůňková, kariérní a pracovní poradce