Události ČT: „Pokud se všechno povede, poteče voda jako před válkou,” říká Šimon Pánek o naší pomoci na Ukrajině

Publikováno: 12. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Události ČT: „Pokud se všechno povede, poteče voda jako před válkou,” říká Šimon Pánek o naší pomoci na Ukrajině
© Foto: Člověk v tísni, Česká televize

Starý vodojem v Novopetrivce v Mykolajivské oblasti rozstříleli před rokem a půl útočící Rusové. Nyní se za přihlížení místních kácí k zemi. Díky naší pomoci si mohou vztyčit úplně nový a začít znovu využívat velmi cennou komoditu – čistou vodu.

Malá obec na jihu Ukrajiny se od počátku invaze potýká s nedostatkem pitné vody. Místní vodojem zásoboval stovky rodin a od ruského útoku nefungoval.

Voda poteče jako před válkou

„Pro mě je hezké vidět ty věci konkrétně, nejen o nich číst, nejen vidět tabulky obsahující ta obrovská čísla, ty počty lidí, kterým se podařilo pomoci. A jestli se všechno povede, tak voda poteče tak, jako tekla před válkou,“ říká Šimon Pánek o situaci v Novopetrivce v Událostech České televize. Prostředky na vybudování nového vodojemu pocházejí právě od českých dárců.

Vodojem nicméně poslouží pouze užitkovou vodou, ta pitná v obci stále chybí. Místní jsou v tomto ohledu závislí na humanitární pomoci – čistou vodu na pití a na vaření dostávají v lahvích na týden.

Připravuje se i čistička

„Kvalita vody se musí zlepšit. Vybudujeme tu čističku, naše organizace se tomu hodně věnuje,“ dodává Alyona Budagovská, mediální koordinátorka naší ukrajinské mise.

Novopetrivka byla osm měsíců pod ruskou okupací. Nedostatek vody není jedinou věcí, kterou místní trápí – infrastruktura je zničená, všude se tyčí trosky domů, v okolí vesnice ruští vojáci položili miny.

„Bylo to hodně těžké, hodně lidí zemřelo,“ říká Valentyna Vasilejivna Kasapová, starostka Novopetrivky. Právě i Valentinina manžela Rusové během okupace zavraždili. Jeho tělo nalezla zahrabané v zemi měsíc po osvobození vesnice.

Navzdory dvěma letům ruské agrese Valentina stále věří, že se do jejího domova opět vrátí mír, stejně jako zoufale chybějící voda.

Za možnost sdílení reportáže z Ukrajiny České televizi děkujeme.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články