Ukončujeme sbírku SOS Libanon

Publikováno: 30. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Ukončujeme sbírku SOS Libanon
© Foto: Člověk v tísni

V reakci na výbuch, který 4. srpna 2020 otřásl libanonským Bejrútem, uvolnil Člověk v tísni na pomoc nejprve milion korun z fondu Klubu přátel a následně vyhlásil sbírku SOS Libanon, která pomohla pokrýt nejakutnější potřeby zasažených lidí. Prostředky ze sbírky jsme využili na okamžitou pomoc lidem, kteří v důsledku výbuchu přišli o živobytí.  

Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa samotného výbuchu a podle bejrútského guvernéra ztratilo domov 300 000 lidí, více než 200 jich zemřelo. Bezprostředně po explozi bylo prioritou Člověka v tísni opravit poničené domy. Díky příspěvkům do Klubu přátel jsme společně s našimi partnery Člověkem v ohrození a Green Helmets opravili 371 domovů v nejzasaženější oblasti. 1 855 lidí se tak mohlo bezpečně vrátit do svých domovů.

Klub přátel také kromě oprav poničených domů podpořil akutní zdravotnickou pomoc a pokrytí základních potřeb po výbuchu. Distribuovali jsme potraviny, hygienické balíčky, plenky, mléko pro děti a teplé jídlo pro starší osoby se speciálními potřebami. Celkem jsme společně se třemi místními asociacemi pomohli 9 480 lidem.

Další pomocí byla podpora obnovy malých podniků, jako jsou pekárny, krejčovství, malé trhy, kadeřnictví, prádelny nebo knihkupectví. Vybrali jsme 37 podniků, které obdržely finanční podporu, materiál nebo vybavení podle toho, co nejvíce potřebovaly. 31 z nich jsme podpořili díky prostředkům sbírky SOS Libanon, 6 podnikům pomohly finance z Klubu přátel. Tato forma podpory je zásadní nejen pro místní ekonomiku a zaměstnanost, ale také pro navrácení života do poničených čtvrtí.

Sbírka SOS Libanon bude uzavřena k 31. 7. 2021. Děkujeme všem dárcům a dárkyním, kteří do sbírky přispěli celkovou částkou převyšující 1,4 milionu korun! Pokud chcete nadále podporovat naši humanitární práci, staňte se členem Klubu přátel Člověka v tísni.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články