Ukrajina: zařizujeme ordinaci a chystáme převoz pacientů do ČR

Publikováno: 23. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Ukrajina: zařizujeme ordinaci a chystáme převoz pacientů do ČR
©

Praha, Kyjev 23. února 2014 - V ukrajinském Kyjevě působí od pátku skupina českých zdravotníků, kteří jsou k dispozici obětem násilných střetů. Svou ordinaci za pomoci dobrovolníku zřídil tým nedaleko náměstí Majdan.

„Zařizujeme tu ordinaci kousek pod Michajlovským klášterem, který donedávna fungoval jako hlavní zdravotnické centrum, kam sváželi zraněné,“ říká koordinátor pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil. „Je to bývalá poliklinika se starými ordinacemi. Asi sto místních dobrovolníků nám tu teď pomáhá s vyklízením a úklidem,“ dodal Dokoupil s tím, že zdravotnický tým teď bude k dispozici hlavně na kontroly a převazy. „Lidé totiž stále chodí na improvizovaná místa v kavárnách nebo v přízemí obytných domů,“ upřesnil Ivo Dokoupil.

Další prací pětičlenného týmu je organizace převozu asi deseti pacientů do České republiky. „Vážnější případy, které nejsou schopné zaléčit na místě, jsme vytipovali společně s místními dobrovolnými lékaři, kteří si o zraněných vedou databáze. Půjde především o vážnější poranění očí a hlavy,“ říká Dokoupil. „Někdy ve čtvrtek nebo v pátek by pak pacienti měli být převezení vojenským speciálem do České republiky,“ dodal z Kyjeva Ivo Dokoupil.

V pátek Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc obětem násilí na Majdanu a jejich rodinám:

Sbírka Pomoc Ukrajině 93209320/0300

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

(Svůj dar si také můžete odečist z daní)

Sbírkové konto je otevřeno všem, kteří chtějí vyjádřit svoji solidaritu a podpořit oběti protestů. Kromě individuálních dárců vzniká i celá řada iniciativ, například benefičních koncertů, které chtějí lidé vyjádřit svoji podporu a finančně přispět na pomoc.

Člověk v tísni situaci na Ukrajině působí dlouhodobě zvláště v krymské oblasti. V lednu bylo z klubu přátel Člověka v tísni uvolněno 500 tisíc na pomoc Ukrajině na lékařskou a právní pomoc obětem násilných střetů. Dalších 500 tisíc daroval Magistrát hlavního města Prahy.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Petr Štefan, 608 817 958 

Autor: , Místní dobrovolní zdravotníci