Utekl jsem, protože mně a manželce Taliban vyhrožoval smrtí, říká Afghánec Najibulah

Publikováno: 8. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Utekl jsem, protože mně a manželce Taliban vyhrožoval smrtí, říká Afghánec Najibulah
© Foto:

Třiadvacetiletý Najibulah Nasratyar Ahmadzai z afghánské provincie Lógar vystudoval žurnalistiku na Kábulské univerzitě a po škole začal pracovat v místním rádiu Sarak. Jenže bezpečnostní situace v zemi se v posledním roce prudce zhoršila.

Kvůli práci v rádiu mi začal vyhrožovat Taliban, že až mě jednou zajmou, zabijí mě. Vyhrožují i mojí nemocné manželce, popisuje motivy útěku Najibulah s tím, že se pokoušel najít útočiště i v Kábulu, ale i tam výhrůžky pokračovaly.

Najibulah se tedy vydal na dlouhou cestu do Rakouska. Na cestě jsem strávil 45 dní. Musel jsem překonat Írán, Turecko, Řecko, Makedonii a Srbsko. Velkou část cesty jsem šel pěšky, občas jsem jel autem, říká Nabil. Spal většinou venku a většinu cesty urazil v noci.

Jednou v lese nás objevili pašeráci a chtěli od nás pět tisíc dolarů, vzpomíná Najibulah ještě na severu Srbska, kde se na chvíli zastavil v bývalé továrně na cihly, aby si odpočinul.

Na pomoc využíváme humanitární fond  Klubu přátel Člověka v tísni. Staňte se novým členem Klubu a pomáhejte s námi. Více o pomoci uprchlíkům na Balkáně čtěte  ZDE

Za pár dní už se ozývá z azylového centra v rakouském Klagenfurtu, kde čeká na vyřízení azylového řízení. Teď nejvíce doufám, že dostanu azyl a budu moct manželku co nejdříve dostat do Evropy, protože jí Taliban stále vyhrožuje a hrozí jí nebezpečí, píše Najibulah.

Taliban mi vyhrožoval, že pokud budu vařit pro cizince, zemřu

Amini Habibula pochází z Mazáre Šarífu na severu Afghánistánu. Povoláním je kuchař a vařil pro různé západní nevládní humanitární organizace, které pomáhaly v Afghánistánu. „Taliban mi vyhrožoval, že pokud budu pracovat pro cizince, čeká mě i mé blízké smrt,“ říká o důvodech svého odchodu z Afghánistánu muž ve středních letech.

Amini neváhal, sebral svoji rodinu i rodinu bratra, který je také kuchařem, a vydal se přes Írán, Turecko, Řecko, Makedonii až do staré cihelny na severu Srbska. Na těžkou cestu vzpomínat nechce, obává se srbské policie i radikálů, kteří prý někdy uprchlíky okrádají. Zatím jediným pozitivním výsledkem útěku před Talibanem je, že po cestě shodil 15 kilogramů,“ říká s nadsázkou manžel jeho sestry. Obě rodiny by se rády usadily v Německu, kde by si chtěly otevřít restauraci.

Autor: Emanuela Macková, Iva Zímová, Petr Štefan