Útoky proti vietnamské laureátce ceny Homo Homini pokračují

Publikováno: 21. 3. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Útoky proti vietnamské laureátce ceny Homo Homini pokračují
© Foto: Facebook Pham Doan Trang

Nezávislá vietnamská blogerka Pham Doan Trang, vítězka ceny Homo Homini za rok 2017 a vůdčí osobnost současného vietnamského disentu, je pod přísným dohledem vietnamských bezpečnostních složek. Hrozí jí zatčení za vykonávání jejích ústavních a základních lidských práv. 

Ve svém osobním příspěvku na Facebooku Trang uvedla, že okolo domu její matky v Hanoji pozoruje od února 2019 zvýšený dohled policie, zřejmě, aby ji mohla zadržet. Protože v Hanoji od té doby nebyla, přistoupily bezpečnostní složky k jiným metodám. Jejich členové se například vydávali za její čtenáře a několikrát se pokusili nabourat její facebookový účet.

V březnu vietnamská bezpečnost odhalila její dočasný úkryt v Saigonu. Dům v Saigonu je momentálně nedostupný, stejně jako všechny osobní věci, které v něm Trang měla. Bezpečnostní složky se údajně snaží vypátrat, kde byla vytvořena a vydána její nová kniha z prosince 2018, “Lekce veřejné politiky skrze návrh zákona o speciálních ekonomických zónách”. V knize je návrh zákona, který vzbudil ve Vietnamu velké kontroverze, použit jako případová studie pro vzdělávací účely.

Trang nyní čelí závažnému riziku zatčení a fyzického napadení. Jak sama napsala:

“Pokud v následujících dnech uslyšíte, že se mi stala autonehoda, nebo že mě někdo nečekaně napadl, pak to jistě bude plán tajné policie. Žádné občanské akce by toto nemohly způsobit.”

Pham Doan Trang byla v únoru 2018 násilím vyvlečena z jejího domu v Hanoji členy bezpečnostních složek kvůli její knize “Politika pro lidi”. V srpnu 2018 byla svévolně zadržena během malého koncertu v Saigonu a následně vyslýchána a zbita policií.

Člověk v tísni v březnu 2018 udělil Pham Doan Trang cenu Homo Homini za odvahu, s jakou navzdory šikaně a pronásledování neúnavně usiluje o demokratickou změnu uvnitř své země. Kvůli nemožnosti vycestovat z Vietnamu cenu nemohla převzít osobně. “Dokud se Vietnam nezmění, neopustím ho,” napsala na svém Facebooku. 

Autor: ČvT

Související články