Útržky z terénu

Publikováno: 21. 7. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Útržky z terénu
© Foto: Robert Gábor

V rámci terénních programů naší organizace se věnujeme monitoringu a depistážím. V praxi to znamená, že terénní pracovník vyhledává jednotlivce a rodiny žijící v sociálně znevýhodněných podmínkách. Cílem je mapování problémů a potřeb obyvatel těchto oblastí tzv.sociálně vyloučených lokalit, motivování potencionálních klientů k řešení těchto problémů a hledání možných řešení většinou formou nabídky využití dalších sociálních služeb.

Terénní pracovník tentokrát provedl monitoring ubytovny na Olomoucké ulici v Prostějově, která má pět pater a na každém z nich se nachází sedm až devět pokojů o rozloze 15 m². V celé ubytovně jsou dvě samostatné bytové jednotky. V budově je přítomen správce a na každém patře jsou nainstalovány kamery.

Pracovník se s obyvateli ubytovny vždy pobaví o tom, jak se jim zde žije, co je trápí a co by případně chtěli změnit. V tomto případě místní lidé pozitivně hodnotí klid a fakt, že si můžou přinést svoji vlastní lednici. Nevyhovuje jim ale velikost pokojů, která je především pro rodiny s dětmi nedostačující. Na každém patře je potom společná kuchyň a sociální zařízení. Někteří obyvatelé by také byli rádi, kdyby si mohli donést svůj vařič nebo elektronické topidlo.

Co je ale nejčastějším přáním lidí, kteří tu žijí?

Většina ubytovaných chce pomoct s hledáním nového bydlení. Ovšem to je v Prostějově a jeho okolí poměrně obtížné, zvláště z důvodu vysokých kaucí a někdy i provizí realitních kanceláří, které pro klienty představují jednorázový náklad, na který nemají prostředky. Obyvatelé ubytovny jsou rádi, že pro ně existuje v prostějovském okrese dostupné ubytování, zároveň však ubytovnu vnímají jako přechodné řešení, což se nakonec málokterým podaří. Klienti se ocitají v tíživé sociální situaci, kterou si nevybrali a ve které nejsou dobrovolně. Jsou často obětmi trestných činů, lichvářů, systému nebo předsudků. Pracovníci naší organizace se takovýmto lidem snaží (mimo jiné) pomoci začlenit zpět do společnosti.

Služba Terénní programy, která je poskytovaná mimo jiné i na území Prostějovska, je financována Olomouckým krajem a dále za finanční spoluúčasti statutárního města Prostějova.

Autor: Robert Gábor, terénní pracovník

Související články