V Bagdádu se uskuteční první filmový festival o lidských právech

Publikováno: 20. 2. 2012 Doba čtení: 2 minuty
V Bagdádu se uskuteční první filmový festival o lidských právech
© Foto:

V irácké metropoli Bagdádu se navzdory zhoršující se bezpečnostní situaci uskuteční první filmový festival o lidských právech Baghdad Eye. Diváci, kteří od 25. do 28. února zavítají na Bagdádskou univerzitu, budou mít možnost zhlédnout deset dokumentárních filmů.

K uspořádání filmové přehlídky inspiroval irácké partnery z organizace Iraqi Cultural Support Organisation (ICSA) festival Jeden svět, který každý rok organizuje společnost Člověk v tísni. „Naší partnerské organizaci jsme poskytli know-how a díky českému ministerstvu zahraničí také finanční podporu,“ říká Hana Urbanová, vedoucí iráckých programů Člověka v tísni.

Podívejte se na internetové stránky bagdádského festivalu (v angličtině)

Organizátoři chtějí festivalem přispět k vzniku občanské společnosti v Iráku. "Zároveň je to způsob výchovy nové generace Iráčanů a budování jejich vztahu k lidským právům. Festival vnímáme jako možnost, jak je můžeme naučit myslet samostatně, na což jsme v západní civilizaci zvyklí," přiblížil hlavní cíle přehlídky spoluorganizátor festivalu Nisan Jazairi.

Dokumenty pro festival vybírala programová rada, v níž zasedl i někdejší irácký ministr kultury Mufíd Jazairi, který je zároveň šéfem ICSA. Filmy se budou věnovat především právům žen, dětí a mladistvých nebo svobodě projevu. „V Iráku jsou to palčivé problémy,“ vysvětluje Jazairi. Porušování lidských práv je v zemi smutným dědictvím vlády Saddáma Husajna.

Projekce filmů přeložených do arabštiny budou, podobně jako v České republice, základem pro následné diskuze. Součástí festivalového katalogu bude i manuál se stručnými definicemi lidských práv a příklady jejich porušování. Festival se neuskuteční pouze v hlavním městě. "Jednodenní přehlídka bude i v Basře a Erbílu," dodal Jazairi.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor