V Iráckém Duhoku pomáháme lidem s postižením

Publikováno: 26. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
V Iráckém Duhoku pomáháme lidem s postižením
© ČvT archiv

Nazir Ramadhan Yousef se narodil v Duhoku, je mu téměř padesát a má tři syny - 12, 15 a 19 let. Donedávna žili v pronajatém domě, ale po několika měsících již neměli na nájem, tak se s rodinou přestěhovali k bratrovi. Ve společné domácnosti jich nyní žije celkem deset. Nazir pracoval jako taxikář a jeho nejstarší syn začal poté, co se zavřela místní škola, pracovat jako nádeník u holiče. Ale ani to jim nedokázalo zajistit dostatečný příjem. Nazirův bratr proto platí za jídlo, vodu, elektřinu a dokonce se stará ještě o jednu rodinu. Nazirova rodina, ale nechce být pro nikoho přítěží.

V roce 1989 Nazir onemocněl revmatismem v obou nohách. Jeho zdravotní stav se po osmi letech začal zhoršovat. Nyní už vůbec nemůže chodit a posouvá se rukama. Jednou navštívil  lékaře v Turecku, který mu doporučil dvě operace. Cena operace je ale přibližně 50 000 USD. Jeho žena navíc nedávno prodělala operaci ledvin za 1 000 USD. Než mohla operaci podstoupit, pomáhali jim všichni příbuzní. Nazir momentálně neužívá ani žádné léky. „Léky mě stály hodně peněz a přitom vůbec nezabíraly, tak jsem je přestal brát,“ vysvětluje.

Lidé s postižením jsou na tom v Kurdistánu velmi špatně. Kurdistánská regionální vláda (KRG) vyplácela těmto lidem asi 150 000 IQD, což je základní podpora, která pomáhala rodinám s dětmi zaplatit alespoň některé základní potřeby. Nicméně s krizí v Iráku a příchodem vnitřních uprchlíků do oblasti Kurdistánu se ekonomická situace značně zhoršila. Například státní zaměstnanci vůbec nedostávají výplaty. A postižení lidé nedostali žádnou podporu již 9 měsíců, což je pro ně velmi špatné.

Člověk v tísni se snaží najít nejvíce ohrožené jednotlivce i rodiny a pomoci jim. Díky prostředkům, které poskytla německá vláda prostřednictvím Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), podporuje společně s partnerskými organizacemi z platformy Alliance2015 ty nejpotřebnější. Člověk v tísni již celkem rozdělili 388 poukázek v hodnotě 250 USD mezi postižené osoby v celé oblasti Duhok. Jedná se o osoby s 70-100% postižením, které nemohou pracovat, nemají žádný příjem a jsou ve velice těžké situaci. 

Částka 250 USD, kterou Nazir dostal od Člověka v tísni, mu udělala velkou radost. Nakoupil jídlo a potřeby pro domácnosti pro obě rodiny, jak svou, tak bratrovu. Konečně mohl také přispět bratrovi na provoz společné domácnosti.

Autor: ČvT