V Česku jsou stále tři tisíce zadlužených dětí. Vyzýváme k zastavení vymáhání jejich dluhů!

Publikováno: 4. 12. 2020 Doba čtení: 2 minuty
V Česku jsou stále tři tisíce zadlužených dětí. Vyzýváme k zastavení vymáhání jejich dluhů!
© Foto: ČvT
Server Seznam Zprávy upozornil na přetrvávající problematiku protiústavního vymáhání dětských dluhů. Organizace Člověk v tísni upozorňuje na zvrácenost vymáhání dluhů po dětech dlouhodobě. Ve spolupráci s agenturou VMLY&R mimo jiné spustila organizace v loňském roce informační kampaň www.zadluzenedeti.cz s cílem upozornit na problematiku veřejnost. Jak informují Seznam Zprávy, problém stále přetrvává. Například některé české fakultní nemocnice, navzdory nálezům Ústavního soudu, nadále vymáhají po dětech neuhrazené dluhy, které si nesou z dětství. 

Vymáhání regulačních poplatků za poskytnutí lůžkové péče nezletilým dětem je podle Ústavního soudu ve většině případů nezákonné, přesto k tomu dochází. Na základě této skutečnosti čelí nemocnice, nejen z naší strany, výzvě upozorňující na jejich protiústavní jednání. Podle Seznam Zpráv eviduje jen Fakultní nemocnice Plzeň 252 nezletilých dlužníků. Mluvčí nemocnice ovšem uvádí, že dluhy není možné plošně prominout. Jak před nedávnem uvedl analytik Člověka v tísni Daniel Hůle, dětské dluhy představují zvrácený přežitek z doby, kdy v Česku probíhal obchod s chudobou. Za pochybení svých rodičů by neměly doplácet děti.

Odborníci na dluhovou problematiku také upozorňují, že podobné pohledávky eviduje většina fakultních nemocnic v Čechách. Jak upozornila naše kolegyně Vlastimila Festingerová, problém spočívá v tom, že nemocnice postrádají jasné pokyny, jak s těmito dluhy zacházet. Domnívá se proto, že by situaci pomohla vyřešit explicitní změna zákona, na základě které by úředníci získali jistotu, že za smazání dluhů nezletilým jim nebude hrozit trestní stíhání.

Tři tisíce dětských dlužníků a desítky tisíc přetrvávajících pohledávek z dětství

Exekutorská komora v dnešních dnech eviduje téměř tři tisíce zadlužených dětí. Současně s tím ale dalším desítkám tisíc lidí přetrvávají závazky, které jim vznikly před završení dospělosti. Jak jsme informovali v loňském roce, většina dětských exekucí vznikla kvůli tomu, že rodiče za své děti nezaplatili různé poplatky a pokuty. Nejčastějším důvodem je neuhrazená pokuta za jízdu na černo, nezaplacené poplatky za komunální odpad nebo třeba dluh z knihovny. Často velmi nízké částky ovšem v průběhu let přerostou v pokuty pohybující se v řádu desetitisíců korun.

Jednou z dětských dlužnic je i čtrnáctiletá dívka z Plzně, jejíž matka nezaplatila regulační poplatek na kojeneckém oddělení ve výši 840 korun, když dceři byly dva roky. Po dívce nyní plzeňská fakultní nemocnice vymáhá 12 tisíc korun.

Dětské exekuce je potřeba zastavit. I proto jsme iniciovali výzvu adresovanou nemocnicím a Ministerstvu zdravotnictví, aby vymáhání dětských dluhů zrušily. Pokud dítě vstupuje do života s dluhem, jeho už tak mnohdy nelehký start do života je dále ztížený.

Celý článek ze Seznam Zprávy najdete zdeAutor: Dagmar Růžičková

Související články