Vánoce po tornádu. Jak se žije lidem na Moravě šest měsíců po katastrofě?

Publikováno: 23. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Vánoce po tornádu. Jak se žije lidem na Moravě šest měsíců po katastrofě?
© Foto: Ray Baseley

Na Štědrý den to bude přesně půl roku, co se pěti obcemi na jižní Moravě prohnalo tornádo, severními Čechami pak silný sestupný proud vzduchu, známý jako downburst. Dva týdny na to zasáhly stovky domů ve Šluknovském výběžku záplavy z rozvodněných toků.

Dnes se lidé ze zasažených míst shodnou, že se za šest měsíců udělalo hodně práce na obnově, původnímu stavu se ale zdaleka neblíží. Přesto doufají, že jsou to první a poslední Vánoce, které řada z nich stráví v provizoriu. Rozsvícená světýlka v oknech a Vánoční stromky symbolizují naději a lidé vzpomínají na pomoc od lidí z celého Česka. 

Šest měsíců je krátká doba, abychom něco vrátili do normálu

Se zimou a prvním sněhem většina venkovních prací na domech utichá. Dobrovolníků a hlavně řemeslníků bude ale na Břeclavsku a Hodonínsku ještě potřeba. ,,Šest měsíců je krátká doba, abychom něco vrátili do normálu,” říká Mikulčický starosta Josef Dvořáček. ,,Další práce budou pokračovat na jaře a během léta,” dodává.

Půl roku po tornádu je většina domů opravena tak, že se v nich dá přijatelně bydlet. “Lidé se před zimou snažili opravit vše, co šlo, aby mohli Vánoce prožít v klidu v teple svých domovů,” říká Michaela Guldanová, hlavní koordinátorka pomoci Člověka v tísni po tornádu na Moravě. Výjimku tvoří obyvatelé demolovaných stavení, kteří tak musí Vánoce trávit v náhradním bydlení. Dosud také existují rodiny, které se vrátit domů nemohou.


Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Mimo domov prožije Vánoce i Stanislav Výmola z Mikulčic, jehož dům stále prochází rekonstrukcí. ,,Budou to netradiční Vánoce, které budou doufám jenom jedny takovým netradičním stylem strávené a další rok budeme pokračovat jako dřív. Ta atmosféra se bude lišit tím, co jsme tady zažili,” říká pan Výmola, který po tornádu strávil několik měsíců s těžkým zraněním v nemocnici. Svátky naštěstí prožije s rodinou.

Budou to netradiční Vánoce, které budou doufám jenom jedny takovým netradičním stylem strávené a další rok budeme pokračovat jako dřív

Pro některé obyvatele mohou být Vánoce smutné či traumatizující. Zvlášť pro ty, kteří budou svátky prožívat v poničených domech sami. ,,Před svátky proto prostřednictvím newsletteru kontaktujeme všechny, se kterými jsme byli v kontaktu a nabízíme jim telefonní nebo online psychologickou podporu. Po celou dobu svátků budeme mít aspoň dva terénní pracovníky na telefonu, připravené reagovat, či pomoci komukoliv, kdo to bude potřebovat,” ubezpečuje Michaela Guldanová.

Člověk tísni bude podle koordinátorky poskytovat pomoc na místě minimálně do konce března. “Pracujeme na třetí vlně podpory, což je individualizovaná forma pomoci pro nejvíce zasažené. Pokračujeme také s výsadbou stromů a s obnovou obnovou krajiny ve spolupráci s nadací Partnerství,” uvedla k aktuální situaci Michaela Guldanová, hlavní koordinátorka pomoci zasaženým obcím po tornádu na Moravě.

Pomoc v číslech

K dnešnímu dni poskytl Člověk v tísni finanční podporu 560 domácnostem, ve třech vlnách pomoci jim rozdělil 73 305 000 Kč (z toho 8 889 340 Kč putovalo na opravy do 107 domácností v obcích na severu Čech)

Každé zasažené obci na jižní Moravě přímo do rozpočtu daroval 5 000 000 Kč, domácnostem zajistil materiální pomoc v hodnotě 3 220 000 korun, pomohl s obnovou krajiny a podporou živnostníků a drobných podnikatelů. Celková částka, kterou Člověk v tísni doposud rozdělil, je 115 208 469 Kč z celkových 177,9 milionů, které na pomoc poslali dárci.

Ve spolupráci s Nadací Partnerství vypsal Člověk v tísni Grant na obnovu zeleně v zahradách: Rozděleno bylo 2 541 137 Kč a to mezi 73 domácností ve všech pěti nejvíce zasažených obcích. Po úspěchu prvního grantu byl 6. prosince otevřen grant druhý. Dále se Člověk v tísni se podílí částkou deset milionů korun na Grantech na obnovu zájmové činnosti a na obnovu drobného podnikání, společně s nadací VIA tak podpořil 238 domácností a 50 živnostníků.

Zbývající peníze budou rozděleny během následujících třech měsíců převážně nejhůře zasaženým domácnostem, s částí financí se počítá na pokračování obnovy zahrad, zeleně, hobby a živností.

Na konto sbírky SOS Morava na pomoc lidem zasaženým tornádem a dalšími extrémními povětrnostními vlivy je stále možné přispívat: č.ú.: 713271329/0300.

Kontakt

 

Autor: ČvT

Související články