Vánoce, Vánoce přicházejí…

Publikováno: 27. 11. 2017 Doba čtení: 1 minuta
Děti z předškolního klubu v Chodově.
© Petra Křiklavová

A tak zase po roce, máme tady Vánoce. A s nimi klasický předvánoční shon. Napéct cukroví, sehnat stromeček a hlavně pořídit dárečky pro naše nejbližší. A tak jako každý rok píšeme s dětmi Ježíškovi a doufáme, že to za nás zařídí. Ale jako každý rok se ježíšky stáváme my dospělí a saháme hlouběji a hlouběji do své kapsy, abychom všechna přání našich dětí mohli splnit. Někdy jsou ta přání natolik nákladná, že sáhneme i po půjčce, jen abychom našim milým dětem vyhověli.

Bohužel si v tu chvíli vůbec neuvědomujeme, že ten dárek našim dětem dáváme na opravdu dlouhou dobu. Vánoce se každý rok opakují a než se nám podaří splatit dárky z jednoho roku, už jsou tu další. A tak už se to s námi točí.

A co se stane s dárkem? Ten už dítko většinou buď dávno nemá, nebo ho nikterak nevyužívá, protože je masírováno novou reklamou na dokonalou věc, bez které se letos o Vánocích rozhodně neobejde.

A tak po dárku zbývá jen dluh, který se my dospělí snažíme splatit, ale zároveň si přibíráme nové a nové dluhy, až nás tato past dokonale pohltí.

A dítě? To vyroste a někdy i ty naše dluhy za dárky, které jsme mu kdysi darovali, zdědí. Je překvapené, ale musí platit. Vždyť kdysi dostalo ten nejnovější druh dárku, který byl na trhu vůbec k mání. A je na něm, zda si tuto souvislost uvědomí, nebo bude pokračovat v modelu svých rodičů.

Rozhodnout se musí každý z nás. Tak jak nejlépe uzná za vhodné, aby ty Vánoce byly opravdu svátky klidu a míru.

Předškolní klub je financován z projektů Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) a Kooperace, Otevřenost, Zájem, Adaptace (K. O. Z. A.).

Autor: Petra Křiklavová, Pracovník Předškolního klubu Chodov

Související články