„Včasné varování může zachránit mnoho životů.“ Technologie v Kambodži pomáhají varovat před povodněmi

Publikováno: 25. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Chun Bunlin, místostarosta v provincii Kampong Speu
© Foto: PIN Cambodia

Chun Bunlin, místostarosta jedné z obcí kambodžské provincie Kompong Spue, se do systému EWS1294 (Early Warning System, neboli systému včasného varování) zaregistroval v roce 2020. Zapojování lokálních vlád pomáhá k tomu, aby se informace o blížící se přírodní katastrofě dostaly mezi co největší množství obyvatel, kteří mohou být ohroženi.

Informování obyvatel o změnách počasí je jednou z hlavních zodpovědností místostarosty. Je to on, kdo lidem ve vesnici poskytuje rady spojené s evakuací v případě, že dojde k vysokému riziku, spojenému se zvýšením vodní hladiny. V minulosti pro Chuna ale nebylo snadné tento úkol plnit.

„Byly situace, kdy jsem neměl dost času na to, abych stihl informovat všechny domácnosti. To mohlo skutečně ohrozit mnoho životů. Lidé se musí dostat do bezpečí včas,“ říká Chun Bunlin.

Pokud není možné obyvatele varovat včas, zvyšuje to jejich zranitelnost vůči dopadům přírodních katastrof. Důsledky navíc přesahují jen obavy o bezpečnost; mohou mít dopad i na zemědělství, hospodářská zvířata a další základní infrastrukturu. Problémy, se kterými se Chun při informování obyvatel setkával, se často dotýkaly potřeby vzniku účinnějšího a spolehlivějšího systému, díky kterému by lidé byli na nečekané přírodní události lépe připraveni.

Díky systémům včasného varování, které v Kambodži instalujeme od roku 2013, se bezpečnost a odolnost místních obyvatel výrazně zvýšila. Lidé jsou nyní informováni tak, aby stihli včas ochránit sebe a své živobytí. Celý systém je zároveň v souladu s vizí státu, která spočívá ve vývoji inovativních technologických řešení, záchraně životů a posílení mechanismů řízení katastrof a reakce na mimořádné události.

Dnes už Chun nemusí každou domácnost o přicházející povodni informovat osobně; tuto práci za něj nyní zvládne krabička, která monitoruje vodní hladinu. Většina obyvatel jeho vesnice už je v systému EWS 1294 zaregistrována a o povodni tak vědí s třídenním předstihem. Stejně tak je to i ve všech dalších kambodžských provinciích.

Chun Bunlin říká: „Jako místostarosta v provincii Kompong Spue jsem byl přímým svědkem pozitivního dopadu systému včasného varování na bezpečnost a odolnost naší obce. Včasná varování a důležité informace nám umožnily přijmout proaktivní opatření, čímž se výrazně snížila rizika, která přírodní katastrofy představují.“

Systém včasného varování, vyvinutý v roce 2013, je jednou z nejinovativnějších kambodžských technologií, která obyvatele chrání před riziky přírodních katastrof. Zprávy se k lidem dostávají několika způsoby. Hlasovými zprávami přes registraci na čísle „1294“, veřejnými reproduktory, instalovanými na veřejných prostranstvích v provincii Battambang, sítí Telegram, nebo rozhlasovým vysíláním stanice ABC Radio. Spolupracovat začínáme také se Smart Axiata, přední společností v oblasti telekomunikačních sítí v Kambodži, a brzy tak bude možné informace dostávat i přes SMS zprávy.

Autor: Sem Senghorng

Související články