Venkovní kuchyň pomáhá Ukrajincům prchajícím před válkou

Publikováno: 30. 5. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Venkovní kuchyň pomáhá Ukrajincům prchajícím před válkou
© Alberto Lores

Záporoží se stalo dočasným domovem pro mnoho lidí, kteří se přes město evakuují. Denně navštíví toto humanitární centrum 500 až 2 500 lidí. Dostává se jim tu pomoci od vlády a humanitárních organizací. Mnoho lidí odkázaných na toto centrum jsou ženy a děti, starší lidé a osoby se zdravotním postižením. Nikdo z nich neví, zda se bude moci vrátit domů a navštívit své sousedy.

Na podporu nově příchozích poskytuje Člověk v tísni prostřednictvím své místní partnerské organizace "Posmiška" teplé jídlo v kuchyni pod širým nebem. Na pomoci v kuchyni se každý den podílí asi deset dobrovolníků. Každý dobrovolník je zodpovědný za svou vlastní práci. Díky dobrovolníkům se nají asi 2000 lidí denně a můžeme nabídnout každému dítěti po hlavním jídle něco sladkého.

„Viděli jsme, že sem přicházejí velmi unavení lidé, kteří by měli mít minimálně přístup k čerstvým potravinám. Díky kuchyni pod širým nebem mohou lidé dostat teplé jídlo a vypít si kávu nebo čaj a sníst něco sladkého. Místo je také podporováno místními podnikateli a probíhá zde plodná spolupráce s místními veřejnými organizacemi. Téměř od prvního týdne provozu kuchyně pod širým nebem nám místní dodavatelé přiváželi hotová jídla, podnikatelé a dobrovolníci nás zásobovali jídlem, které lze rychle a jednoduše uvařit. Dodávali nám kávu, čaj, sušenky a sladkosti pro děti," říká Anna, dobrovolnice místní nevládní organizace "Posmiška".

Díky velkorysé podpoře Úřadu pro humanitární pomoc USAID (BHA) mohli naši partneři nakoupit nezbytné věci. Patří mezi ně stan, stoly, termosky, generátor a kanystry na palivo, nádobí a potřeby pro rychlé vaření.

Autor: People in Need

Související články