Vietnam: 14 let vězení za streamování

Publikováno: 7. 2. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Vietnam: 14 let vězení za streamování
© Foto: Bih Hue / Reuters

Ve Vietnamu pokračuje tvrdé stíhání aktivistů a lidí, kteří se snaží upozorňovat na problémy v zemi. Včera byl ke 14 letům vězení odsouzen mladý aktivista Hoang Duc Binh za to, že živě streamoval video z demonstrace vietnamských rybářů.  

Protestovali proti činnosti čínsko-tchajwanské ocelárny Formosa, která do moře vypouští jedovaté látky. Při mírovém protestu je zastavily a fyzicky napadly bezpečnostní složky. Binh situaci komentoval a živě zveřejňoval na svém Facebooku v únoru minulého roku. 6. února 2018 byl odsouzen za “zneužití demokratických svobod k poškozování zájmů státu” a “maření výkonu úředního rozhodnutí". 

Podle slov jeho advokáta Ha Huy Sona u soudu své činy přiznal, ale odmítl, že by spáchal zločin, protože jeho slova a záznam byly pravdivé. Aktivista Nguyen Nam Phong, který mu pomáhal, byl odsouzen na dva roky. “Soud probíhal bez jakýchkoliv důkazů či objektivity,” uvedl Ha Huy Son pro agenturu Reuters.

Jedná se o šestý podobný trest v posledním týdnu. 31. ledna byli ve Vietnamu odsouzeni tři lidé na 6 - 8 let vězení za “šíření protistátní propagandy”. Jeden z nich, Tran Hoang Phu, student práv, byl jedním z těch, kteří se v roce 2015 měli zúčastnit setkání s tehdejším americkým prezidentem Barrackem Obamou při jeho oficiální návštěvě Vietnamu. Vstup do konferenčního sálu, kde se setkání konalo, mu tehdy nebyl umožněn, protože u něj vietnamské autority našly dokumenty o ekologické katastrofě způsobené vypouštěním odpadních vod ocelárnou Formosa.

1. února proběhl další soudní proces. Praktický lékař a bloger Ho Hai byl odsouzen na 3 roky odnětí svobody.

Situace ve Vietnamu v oblasti lidských práv se v roce 2017 významně zhoršila. Podle Human Rights Watch policie loni zatkla nejméně 21 lidí na základě vágních obvinění, které jsou zneužívány k trestání kritického projevu a mírového aktivismu.

Ve Vietnamu je dnes více než stovka politických vězňů. Kritické projevy vůči komunistickému režimu jsou tvrdě potlačovány.


Podívejte se také na: 

Nesvoboda ve Vietnamu

Vietnam dál umlčuje kritické hlasy. V červenci padl další výstražný trest


Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, +420770101144

Autor: ČvT

Související články