Vietnam přijal nový zákon, omezující právo na soukromí a svobodu na internetu

Publikováno: 13. 6. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Vietnam přijal nový zákon, omezující právo na soukromí a svobodu na internetu
© Foto: Mai Khoi

Jsme velmi znepokojeni obsahem nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který včera schválilo vietnamské Národní shromáždění, a který zásadně oklešťuje svobodu projevu a právo na soukromí a soukromou korespondenci. V platnost by měl vstoupit v lednu 2019. Petici proti němu podepsalo přes 40 tisíc lidí.

Zákon o kybernetické bezpečnosti zavazuje provozovatele internetových služeb k prověřování totožnosti uživatelů internetu a k předávání osobních údajů těchto uživatelů vietnamským autoritám. Porušuje tím právo na soukromí, včetně práva na soukromou korespondenci, které je zakotvené ve vietnamské Ústavě z roku 2013 (čl. 21).

Vyžaduje také, aby poskytovatelé inernetových služeb mazali a blokovali veškeré informace, které jsou považovány za “škodlivé” nebo “toxické” na základě neprůhledných norem diktovaných vládními institucemi. Brání tak svobodě projevu, kterou rovněž zaručuje vietnamská Ústava (čl. 25). Poskytovatelé internetových služeb budou podle nového zákona mít také povinnost zamezit v přístupu k internetovým službám a komunikaci lidem, kteří zveřejní “škodlivý” obsah online.

Nový zákon je nejen v rozporu s vietnamskou Ústavou, ale také s Všeobecnou deklarací lidských práv. Je zároveň dalším nástrojem pro umlčení kritických hlasů a kontrolu informací, které se nějakým způsobem liší od oficiální doktríny vietnamského komunistického režimu. 

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420 770 101 144

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: ČvT

Související články