Vietnam uložil tvrdé tresty šesti nezávislým aktivistům

Publikováno: 6. 4. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Vietnam uložil tvrdé tresty šesti nezávislým aktivistům
© AFP

Šest vietnamských aktivistů bylo včera odsouzeno k vysokým trestům odnětí svobody, od 7 až po 15 let za mřížemi. Nejvyšší trest dostal jeden z nejznámějších disidentů a kritiků režimu, právník Nguyen Van Dai, dosud bez soudu držený ve vazbě již od roku 2015. Dalších pět let má poté strávit v domácím vězení.

Nguyen Van Dai byl jedním z prvních právníků, kteří začali na počátku milénia obhajovat disidenty v politicky motivovaných případech. Zároveň otevřeně volal po zformování politické opozice, která by mohla být protiváhou vládě Komunistické strany Vietnamu.Odsouzení aktivisté byli členy nezávislé sítě Bratrstvo demokracie, zastávající myšlenky liberalismu. Myšlenky politické soutěže, volného trhu, občanské participace a lidských práv šířili pomocí vzdělávání mládeže a komunikace s médii a zahraničními institucemi.

Na jejich podporu se před budovou soudu sešlo několik lidí, které ale zadržela policie.

Všichni byli odsouzeni na základě článku 79 trestního zákoníku za “pokus o svržení lidové vlády”. Článek 79 testního zákoníku je častým terčem mezinárodní kritiky, neboť je definován jedinou nerozvitou a mnohoznačnou větou, a přitom je na jeho základě možné udělit i trest smrti. Obvinění obsahuje celkem 16 stran a jako zdůvodnění vyjmenování aktivity jako neoprávněné sdružování, styky se zahraničními médii a diplomaty a financování skupiny z peněz získaných v zahraničí. 

Komunistický režim dlouhodobě pronásleduje právníky, blogery a disidenty. V posledních dvou letech se situace výrazně zhoršila, padají vyšší tresty a za mřížemi končí více lidí. Projekt 88, který monitoruje případy politických vězňů ve Vietnamu, uvádí, že je v této zemi v současnosti 113 lidí zavřených ve vězení z politických důvodů. (Více ZDE.)

Tyto případy shrnuje také Amnesty International v nedávno vydané zprávě. Ukazuje mimo jiné, že vietnamský režim je jedním z nejtvrdších co se týká věznění lidí, kteří se hlásí k nenásilnému odporu vůči nesvobodě v zemi.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Čtěte více:

ČLOVĚK V TÍSNI VYJADŘUJE PODPORU VIETNAMSKÉMU ADVOKÁTU NGUYEN VAN DAIOVI

CENU HOMO HOMINI ZA ROK 2017 OBDRŽÍ PRONÁSLEDOVANÁ BLOGERKA Z VIETNAMU


Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420770101144

Autor: ČvT

Související články