Vietnamská umělkyně a disidentka Mai Khoi získala mezinárodní Cenu Václava Havla 2018

Publikováno: 4. 6. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Vietnamská umělkyně a disidentka Mai Khoi získala mezinárodní Cenu Václava Havla 2018
© Foto: Eva Kořínková

Nevládní organizace Human Rights Foundation, které předsedá ruský šachista a kritik Vladimira Putina Garri Kasparov, ocenila vietnamskou zpěvačku a disidentku Mai Khoi. Udělila jí cenu Václava Havla pro lidi, kteří skrze umění a tvůrčí činnost bojují proti utlačování a represím.

Cenu Václava Havla uděluje Human Rights Foundation ve spolupráci s Dagmar Havlovou od roku 2012. Každý rok ji získají tři umělci nebo umělecké skupiny. Spolu s Mai Khoi byli letos oceněni také súdánský rapper a bývalý dětský voják Emanuel Jal a běloruské Svobodné divadlo. Na konferenci Oslo Freedom Forum si převzali ceny v podobě sošek Bohyně demokracie - připomínek stejnojmenné sochy, kterou v roce 1989 vyrobili čínští studenti na náměstí Nebeského klidu. 

Mai Khoi přijela letos v březnu do Prahy na pozvání Člověka v tísni jako porotkyně mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Odehrála také dva koncerty a diskutovala s lidmi o současném nesvobodném režimu ve Vietnamu, kde má zakázáno vystupovat. Ve svých písních zpívá o svobodě a kritizuje autoritativní vietnamský režim, který je pevně v rukou Komunistické strany.

Cena pro Mai Khoi není první mezinárodní cenou v oblasti lidských práv, která letos putuje do Vietnamu. Ocenění Člověka v tísni Homo Homini za mimořádný přínos v oblasti lidských práv získala v březnu vietnamská blogerka a novinářka Pham Doan Trang. (Více ZDE.) Blogerka Me Nam, přezdívaná Mother Mushroom, odsouzená za kritické články a příspěvky na internetu na 10 let odnětí svobody, byla nominována na Nobelovu cenu za mír. (Více ZDE.)


Čtěte více:

Od pop hvězdy k protestům: Píseň Vietnam už nezpívám, nemám naději (RESPEKT, rozhovor s Mai Khoi)

Když nás bude kandidovat milion, snad se něco změní, doufá vietnamská zpěvačka a aktivistka Mai Khoi (ČRo Vltava, rozhovor s Mai Khoi)

Autor: ČvT

Související články