Mladá Ukrajinka se díky naší podpoře vzdělávání mohla připravit na střední školu

Publikováno: 5. 5. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Mladá Ukrajinka se díky naší podpoře vzdělávání mohla připravit na střední školu
© Foto: ČvT

Vitalina se zapojila do naší podpory vzdělávání v Nejdku po začátku konfliktu na Ukrajině. Tehdy chodila do deváté třídy a bylo potřeba začít se připravovat na přijímací zkoušky na střední školu. O tom, jak učení probíhalo a jaký je výsledek přijímaček, vám povypráví pracovnice podpory vzdělávání Jana Parnahajová.

Stejně jako v předešlých letech se i letos mnoho mladých lidí muselo rozhodovat o své další budoucnosti. Letošní zájem o přijetí na střední školy byl vzhledem k silným ročníkům opravdu veliký a šance, že se dotyčný dostane na svou preferovanou školu o dost menší.

Přijímací zkoušky se týkaly i mnoha ukrajinských žáků, kteří k nám během války utekli.

Od začátku války pracuji s klientkou z Ukrajiny, slečnou a žákyní 9. ročníku základní školy v Nejdku. Na začátku to byla jen čeština, tedy základní slovní zásoba, postupně jsme přidávaly gramatiku. Vitalina byla velice houževnatá a nic jí nebylo dost. Dávala jsem jí brzy testy češtiny z dostupných materiálů Cermatu. Jakmile se naskytla možnost pomoci, v podobě online přípravy na přijímací zkoušky z češtiny, ale i z matematiky, kterou pravidelně vysílá a zaštiťuje projekt To dáš!, Vitalinu jsem přihlásila.

Na zkoušky se připravovala poctivě od podzimu každou neděli a jak sama tvrdí, bylo dobře, že ráno vstala a těmto dvěma předmětům se věnovala, i když se jí kolikrát nechtělo. Hlásila se na Střední zdravotnickou školu a na TRIVIS - Střední veřejnoprávní.

A výsledek? Dostala se na obě a teď se jen musí rozhodnout, které dá přednost. Pro mě velká radost a další spokojený mladý člověk.  

Autor: ČvT

Související články