Vláda schválila zákon o podpoře v bydlení, klíčový milník v řešení bytové nouze

Publikováno: 13. 6. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Vláda schválila zákon o podpoře v bydlení, klíčový milník v řešení bytové nouze
© Foto: (ilustrační) Veronika Zimová

Vláda včera schválila návrh zákona o podpoře v bydlení. Stalo se tak po téměř měsíčním vyjednávání mezi vládními stranami. Podle odborníků jde o klíčový milník v řešení bytové nouze.

„Je dobře, že vláda návrh podpořila. Doufáme, že jednání v Poslanecké sněmovně už budou probíhat hladce a zákon se stihne schválit tak, aby vešel v účinnost před koncem volebního období,” říká vedoucí našich sociálních služeb Kateřina Dosoudilová. „Vnímáme jeho znění jako kvalitně připravené a široce prodiskutované, z našeho pohledu tedy není na co čekat,” doplňuje.

Rozhýbání procesu schválení zákona ocenila iniciativa Za bydlení, která sdružuje nevládní neziskové organizace včetně nás, akademiky a akademičky, představitele a představitelky samospráv. 

„Vnímáme to jako klíčový milník v řešení bytové nouze,” komentuje posun mluvčí iniciativy Mikoláš Opletal. „Na zákon netrpělivě čekáme už řadu let a potřebuje ho přes 150 000 lidí v bytové nouzi, kteří současně nemají v českém právním systému dostatečné zastání,” dodává.

„Jsem rád, že se moje vláda liší od těch minulých a snaží se problémy s bydlením řešit. V Karlovarském kraji vnímáme dopady bytové krize a snažíme se je řešit, učíme se to! Bez zákona jsou naše možnosti značně omezené. Potřebujeme více bytů, které tu jsou, ale jejich vlastníci potřebují záruky. Potřebujeme asistenci, protože bez ní některé rodiny fungovat nezačnou. To vše nabízí zákon, který podporuji od jeho počátku, a doufám, že se jeho schválení dočkáme ideálně do konce roku,” vyjadřuje se například radní pro sociální oblast Karlovarského kraje Robert Pisár.

Zde si můžete přečíst tiskovou zprávu iniciativy Za bydlení.

Poslechnout si k tomu můžete také rozhovor s naším experte na sociální témata Danielem Hůlem v Polední publicistice Radiožurnálu.

Autor: iniciativa Za bydlení, ČvT

Související články