Volání o pomoc, které bylo víc než vyslyšeno

Publikováno: 13. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Volání o pomoc, které bylo víc než vyslyšeno
© Foto: (ilustrační) Tiago Bandeira, Unsplash

Přečtěte si o skvělé spolupráci, která mi po dlouhé době zase jasně ukázala, že to, co dělám, má velký smysl 💙.

Lhostejnost, nezájem, netečnost, však on pomůže někdo jiný, on to někdo zařídí, on někdo zavolá pomoc. ONOSETO. Znáte to? Určitě ano a určitě každý z nás někdy spoléhal na SETA.

Mám tu ale příběh pravého opaku. Krásná spolupráce, která mi po dlouhé době zase jasně ukázala, že to, co dělám, má smysl.

Začalo to telefonátem na záchrannou službu. Na lince seděla dispečerka, která je mimo svou práci i součástí paliativního týmu. Známe se shodou okolností ze školení interventů Integrovaného záchranného systému.

Z rozhovoru s volající usoudila, že u ní nejde jen o zdraví a přivolání si záchranky, ale o zoufalé volání o pomoc. Žena, cizinka a k tomu onkologická pacientka. Nemohla to přejít jen vysláním sanitky, měla potřebu jí podpořit. A tak se stalo, že jsme si v sobotu volaly. Vylíčila mi situaci a prosila o radu.

Obě jsme věděly, že nesmíme pracovat s osobními údaji. Vyhodnotily jsme vážnost situace s podezřením na možné domácí násilí. Nestandartní situace, ale i já chtěla pomoct. Předala jsem kontakty na naši help linku, vyhledala psychologickou pomoc pro cizince a domluvily jsme si další telefonát na pondělí.

Bohužel v pondělí, kdy dispečerka znovu sloužila, byl k ženě hlášený další výjezd. Zkolabovala a byla převezena do nemocnice. Dispečerka o podezření informovala lékaře i vrchní sestru. Velmi jsem ocenila přístup lékařského personálu, který situaci vyhodnotil jako vážnou a ženu ponechal v nemocnici, dokud nezajistíme pomoc v její mateřštině.

Podařilo se! Máme v naší organizaci tým, ve kterém jsou i psycholožky. Žena byla za nabídnutou duševní podporu v nemocnici velmi vděčnáNaše kolegyně odvedla neuvěřitelný kus práce, když se jí žena svěřila se svým příběhem. Prochází vážnou nemocí a těžkým životním obdobím, kdy se rozvádí s manželem. To vše daleko od svého domova. Potřebuje podpořit, ráda by se vrátila domů. Žije nyní se svou maminkou a dvěma dětmi, které byly bohužel přítomny probíhajícím konfliktům. Psycholožka ji uklidnila, prošla s ní možná řešení a nabídla dlouhodobější pomoc a podporu, což bylo pro ženu uklidňující.

Příběh nekončí. Nicméně pokud se setkají lidé, kterým není lhostejný osud druhých a chtějí pomáhat, může mít i ten nejčernější scénář malé světlo na konci tunelu.

Děkuji všem, kteří se zapojili do pomoci, počínaje zdravotnicí, která tak dobře vyhodnotila situaci. Děkuji, že jsem jí utkvěla v mysli ze společného setkání a mohla jsem se tak stát součástí pomoci. Děkuji lékařskému personálu za projevenou empatii a podporu a děkuji své kolegyni za tolik potřebnou psychologickou podporu. Děkuji i našemu vedení, které nás podpořilo v poskytnutí pomoci, přestože se jednalo o nestandartní situaci. 

Autor: Gabriela Štěrbová

Související články