Volný příjem v Praze: kam zajít, když si nevím rady (nejen) s dluhy

Publikováno: 10. 10. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Volný příjem v Praze: kam zajít, když si nevím rady (nejen) s dluhy
© Foto: Kateřina Fuksová

Občas se v životě stanou nečekané věci, které nás nepříjemně překvapí a dostanou do situace, kam bychom nikdy nečekali, že se můžeme dostat. Ať už se jedná o náhlé úmrtí v rodině, nenadálé vážné onemocnění nebo úraz, v jehož důsledku dojde k výpadku příjmu do rodinného rozpočtu, nečekanou ztrátu zaměstnání, rozvod, vložení důvěry do nesprávného člověka či nějaké neuvážené rozhodnutí, které nás může dostat do problémů. Tyto a další situace se stávají a přivádí nás do tíživých sociálních situací, na které nemusíme být připraveni.

Co děláme?

Podstatou naší práce je podpora lidí v tíživé sociální situaci, ze které nejsou schopni se vlastními silami dostat. V rámci individuálního poradenství nabízíme pomoc při řešení složité finanční situace, potíží se splácením dluhů, pomáháme zorientovat se v problematice soudních řízení, exekucí či insolvence a nacházet cesty, jak se dostat z dluhových pastí. Nabízíme podporu při hledání bydlení, komunikaci s úřady či při řešení jiné složité životní situace. 

Poskytování poradenství nespočívá pouze v řešení vzniklých problémů, zaměřujeme se taktéž na prevenci, zorientování se v situaci a porozumění, proč daná životní situace vznikla, případně jakým způsobem jí předcházet či ji lépe řešit. Na poradenskou službu máme vzhledem k velkému počtu zájemců momentálně vypsanou čekací listinu, kdy čekací doba činí kolem 3 měsíců. I tak ovšem existuje možnost, jak se přijít poradit v podstatě ihned. Je jí tzv. „volný příjem“.

Volný příjem – o co se jedná?

Volný příjem znamená, že se můžete přijít se svými problémy poradit během určeného dne prakticky ihned a bez předchozího objednání. Pokud jste se tedy ocitli v tíživé sociální situaci a nevíte, jakým způsobem k ní přistoupit, jaká jsou její možná řešení, vůbec jí třeba nerozumíte, nebo jste se ji rozhodli řešit až po delší době a nevíte, odkud začít, tato služba je přesně pro Vás. Služba je poskytována v rámci služeb odborného sociálního poradenství a terénních programů a je poskytována bezplatně.

Kam a kdy přijít?

Volné příjmy v Praze se konají v kanceláři společnosti Člověk v tísni na adrese Vltavská 24, Praha 5 - Smíchov, každé pondělí a středu od 9.30 - 17.00

Jak volný příjem probíhá?

Na místě jsou pro Vás k dispozici pracovníci, kteří s Vámi Vaši situaci zkonzultují a společně se pokusíte najít vhodný postup k řešení nastalé situace. V rámci volného příjmu se nelze objednat na konkrétní čas, tedy pokud přijdete a je nějaký zájemce před Vámi, musíte vyčkat, než pracovník se zájemcem dokonzultuje a přijdete na řadu Vy. Poradenství v rámci volného příjmu probíhá zpravidla na jednorázové bázi. Je však možné se nechat zapsat na čekací listinu zájemců o službu a ve chvíli, kdy na Vás přijde řada, budete moci být jako klient nabrán do služby, která pak probíhá naopak na bázi pravidelného setkávání a spolupráce.

Co s sebou?

S sebou si vezměte jakékoli dokumenty, podklady, které máte k dispozici a týkají se situace či tématu, které chcete řešit. Usnadní to společnou práci při hledání možných řešení Vaší situace. Zároveň však samozřejmě můžete přijít i tehdy, kdy k dané věci žádnou dokumentaci nemáte, ať už z důvodu, že jste např. nepřebírali poštu nebo jste dokumenty ztratili nebo o ně jinak přišli.

Statistické okénko – kolik zájemců k nám chodí?

Nárůst zájemců o službu je patrný i z našich interních statistik, kdy za období od ledna do září 2018 evidujeme 172 osob, které se osobně přišly na volný příjem poradit. Za období leden až září 2019 číslo vzrostlo již na 245 zájemců. Patrné je i navýšení v počtu příchozích během roku 2019 po účinnosti novely insolvenčního zákona (139 osob) oproti počtu zájemců před její účinností (106 osob).

Máte dotaz? Ozvěte se nám!


Případně můžete využít též naší dluhové helplinky:

Více informací k tématu:Autor: Jarmila Schreiberová, Odborná poradkyně PSI

Související články