Vraťte mi můj dům, prosí Michail z ukrajinského Ilovajska

Publikováno: 18. 12. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Vraťte mi můj dům, prosí Michail z ukrajinského Ilovajska
©

“Co potřebujete? Jídlo? Matrace? Deky?” zkoušíme se ptát Michaila Nikolajeviče z Ilovajska. Ten jen potichu vrtí hlavou a po chvíli ještě tišším hlasem řekne: “Ne. Můj dům. Vraťte mi můj dům.” Na stará kolena ho opravil a těšil se, jak v něm oslaví osmdesáté narozeniny.

Místo toho přišla válka a Ilovajsk se stal jedním z jejích tragických míst, právě tady se dostaly do obklíčení jednotky ukrajinské armády. Ve městě se tvrdě bojovalo, zahynulo několik desítek civilistů. Ostřelování zničilo na 350 domů včetně deseti činžáků, obnovit se je nepodařilo.

Lidé žijí tak jako Michail Nikolajevič buď u příbuzných, nebo jim město sehnalo náhradní ubytování. Zatímco s menšími poškozeními si lidé poradili, úplně zničené domy nikdo neopravuje a ani na to nejsou finance. “Co budu dělat? Nevím. Bydlím u souseda, který se dočasně odstěhoval. Zatím. Pokud přijede, můžu jít jinam. Ale já chci být tady. Chci svůj dům,” opakuje Michail.

#~gallery-917~#

Člověk v tísni otevřel začátkem listopadu v Doněcku kancelář a nejohroženějším lidem ve městě a okolí poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Každý týden dodává 1750 lidem v Doněcku a okolí příděl potravin na měsíc. Zároveň pomáhá v domovech důchodců, hospicech nebo útulcích pro bezdomovce. (Více o pomoci ČvT čtěte zde)

Tým ČvT pomáhá na východě Ukrajiny od letošního srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Nejzranitelnějším lidem poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center, kam se uchýlili lidé z oblastí bojů. Lidem také nabízí poukázky na nákup ve fungujících supermarketech.

Autor: Tomáš Vlach