Výsledky Studentských prezidentských voleb

Publikováno: 13. 12. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Výsledky Studentských prezidentských voleb
© Jeden svět na školách

V úterý 12. a středu 13. prosince proběhly na 397 středních školách po celé České republice Studentské volby, které již po osmé organizoval Člověk v tísni v rámci svého vzdělávacího programu JSNS (Jeden svět na školách). Středoškoláci vybírali mezi devíti kandidáty na prezidenta České republiky. 

Platný hlas odevzdalo celkem 43 559 studentů. Výsledky voleb v řádném termínu odeslalo 384 škol (171 gymnázií, 170 SOŠ a 43 SOU). 

Největší počet hlasů získal mezi středoškolskými studenty Jiří Drahoš (33,59 %), za ním následoval Miloš Zeman (19,95 %) a na třetím místě se umístil Marek Hilšer (13,23 %). Ostatní prezidentští kandidáti získali následující podíl hlasů: Pavel Fischer (9,57 %), Michal Horáček (9,26 %), Mirek Topolánek (6,25 %), Jiří Hynek (3,04 %), Petr Hannig (2,72 %) a Vratislav Kulhánek (2,39 %). 

„Z celkových výsledků je zřejmý velký rozdíl v hlasování podle typu školy a regionu. Nejvíc zapojených gymnázií bylo v Praze a nejvíc středních odborných škol v Moravskoslezském kraji. Účast středních odborných učilišť byla celkově nízká. Studenti pražských gymnázií dali téměř polovinu hlasů (47,02 %) Jiřímu Drahošovi a ještě další čtyři kandidáti zde získali více hlasů než současný prezident Miloš Zeman. Konkrétně Marek Hilšer 16,27 %, Pavel Fischer 12,09 %, Mirek Topolánek 8,11 % a Michal Horáček 7,11 %,“ uvádí Karel Strachota, ředitel JSNS, a dodává: „Miloš Zeman u pražských gymnazistů propadl, získal jen 5,36 % hlasů. Naopak v moravskoslezských středních odborných školách přesvědčivě zvítězil s 34,64 %. Jiří Drahoš v těchto školách obdržel 19,08 % hlasů.“

Kompletní výsledky Studentských prezidentských voleb (i v rozdělení podle výsledků v jednotlivých krajích) naleznete na webových stránkách JSNS.CZ, kde jsou Vám k dispozici i výsledky všech předchozích Studentských voleb, včetně posledních prezidentských z roku 2012.

V případě, že v prvním kole reálných prezidentských voleb, které se bude konat ve dnech 12. a 13. ledna 2018, nebude prezident zvolen, bude ve dnech 16. a 17. ledna 2018 následovat druhé kolo Studentských voleb.

Účel vzdělávacího projektu Studentské volby

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem. Jejich cílem je přiblížit středoškolákům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systém České republiky a podpořit dialog týkající se správy veřejných věcí jak mezi studenty navzájem, tak mezi studenty a jejich vyučujícími či rodiči. V neposlední řadě je jejich cílem také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách. Na přípravu, průběh a zveřejnění výsledků nemá vliv žádný politický subjekt.

Záznam debaty studentů s pěti prezidentskými kandidáty

Organizace a průběh voleb

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Školy se do projektu přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Možnost volit měli studenti starší 15 let ze škol, které se do Studentských voleb zapojily. Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na volebních lístcích jednotlivé kandidáty ucházející se o post hlavy státu. Vše probíhalo pod vedením jednoho vyučujícího. Ten po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování, které zajišťovala výzkumná agentura Kantar Millward Brown.

Materiály pro studenty a vyučující

Školy, které se do projektu zapojily, získaly od pořadatele hlasovací lístky, informační plakáty, pokyny pro voliče i studentské komise a samolepky na volební urny. Vyučující měli také možnost se studenty zhlédnout některý z dokumentárních filmů vztahující se k volbám z audiovizuálního portálu JSNS.CZ.


Kontakt:

Táňa Abrhámová, mediální koordinátorka vzdělávacího programu JSNS

tel.: 734 428 395, e-mail: tana.abrhamova@jsns.cz 

Autor: Jeden svět na školách

Související články