Vzhůru do oblak s naším kariérním poradcem!

Publikováno: 30. 7. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Vzhůru do oblak s naším kariérním poradcem!
© Jiří Ratinger

Kariérní poradenství mimo podpory dospívajících ve vzdělávání nabízí i volnočasové aktivity, jejichž cílem je rozšiřovat mládeži obzory v možnostech zaměstnání a motivovat je ke zvýšení jejich kvalifikace. Jednou z nich byla exkurze na pražské letiště. Jak taková akce vypadala, nám shrnul náš kolega Jirka, kladenský kariérní poradce.

Jednoho sobotního rána jsme se vydali Ivan, Lukáš, Tomáš a já na exkurzi na letiště. Začínalo se ve starém terminálu letiště. Nálada v týmu byla dobrá, leč do prostor letiště nebezpečná. Kluci šprýmovali o tom, kolik u sebe mají střeliva, a kde všude ho mají schované…

Tuto zábavu narušil až přílet Karla Gotta, který jakoby nic vyšel z terminálu, směrem k přistavené limuzíně. Než stihl podepsat několika fanouškům bločky, pro nás už byl čas jít na exkurzi. Ve skupince nás bylo asi 20, od věku v břiše až po důchodce nadšené do letového provozu. Přivítal nás holohlavý pán s tím, že si máme vzít akreditace, tak aby bylo jasné, že jsme s ním na exkurzi. Pak jsme zamířili směr kontrola, zde jsme zjistili, že Lukáš nemá na zádech přilepeno tolik trhaviny, jak avizoval v předešlé konverzaci, a tak jsme hladce prošli a nasedli do autobusu.

Holohlavý pan průvodce zapáleně popisoval, jak je jaký terminál starý a vytýkal Ministerstvu obrany, že zanedbávají historickou budovu starého letiště. Zároveň jsme z našeho busu mohli vidět několik desítek priv-jetů, které v okolí starého terminálu čekaly na své zámožné majitele. Na druhé straně jsme mohli spatřit ocasy větších strojů čouhajících z dveří hangárů a v dálce letadla připravující se na vzlet, nebo po dlouhých cestách dosedající na českou půdu.

Po letištní ploše jsme se postupně dostali k požární stanici. Zde jsme autobus opustili, aby nás přivítali členi letištního hasičského sboru. Od nich jsme dostali několik instrukcí co dělat, kdyby náhodnou zazněl alarm, a pak nás zasvětili do své práce. Budova požární stanice je komplexní zařízení. V povrchové části stojí různé hasičské vozy a místnosti pro specifické úkoly hasičů, například místnost plná protichemických obleků. 

V podzemí se pak nachází výcvikové středisko, které připravuje hasiče do akce. V rámci střediska se několikrát do roka hasiči testují, zda mají dostatečnou fyzičku pro výkon práce. Tento proces musí zvládnout v plné výbavě včetně kyslíkové bomby a je koncipován jak na individuální výkon, tak na spolupráci. Když jsme opět vyšli na povrch, hasiči nám ukázali speciální letištní stroje a na modelu letadla předvedli, jak by bylo možné hasit požár uvnitř letadla. Poté jsme do těchto strojů mohli nahlédnout. V nestřeženém okamžiku se k nelibosti přítomných rodičů podařilo jednomu z nejmladších účastníků exkurze stroj nastartovat, což náš příjemně pobavilo.

Po řádném prozkoumání hasičské stanice, nás autobus zavezl k vytíženým terminálů 1 a 2. Holohlavý průvodce nám sdělil, že dovolenkářům se mezi zaměstnanci letiště říká „koupáci“. My se pak mohli kochat pohledem na cestovní letouny. Toto vyvrcholilo Airbusem A380 (největší cestovní letadlo), které jsme od tunelu sledovali až na runway. Tam autobus zastavil a my viděli, jak toto 500místné letadlo vzlétá. Odpich Airbusu byl symbolickým závěrem naší exkurze. Poté jsme se již jen přemístili opět do terminálu starého letiště, odevzdali akreditace a vydali směrem domů.

Ivan nám k výletu napsal toto: „Moc se mi líbilo na tom výletu na letiště. Bylo dobré, že tam bylo dovoleno fotit a natáčet. Překvapilo mě, že tam byli hasiči a mohli jsme si sednout do jejich aut a sáhnout si na jejich technologie, vidět jak to funguje. Bylo to moc zajímavý.“

Myslím, že šlo o vydařenou akci a dobrou zábavu! :) 


Autor: Jiří Ratinger, Kariérní poradce

Související články