Youtuberka Nikola Čechová navštívila misi v Zambii

Publikováno: 2. 11. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Youtuberka Nikola Čechová navštívila misi v Zambii
© Foto: Tereza Hronová

Nikola Čechová, která je známá jako ShopaholicNicol, patří k nejvlivnějším lidem na českém internetu. V polovině října se vydala na naši misi v Zambii a svoje zážitky pomocí sociálních sítí sdílela se svými fanoušky.

Nikol vyrazila úplně poprvé do Afriky. Přijala naši nabídku na spolupráci a podívala se tak na místa, kam se běžný turista nedostane. Strávila několik dní v zapadlých vesničkách na západě Zambie, kde Člověk v tísni bojuje s podvýživou. „Člověk zná chudobu z dokumentů, ale když ji vidí na vlastní oči, je to úplně něco jiného. Navštívit ty nejchudší vesnice v Zambii byl pro mě zážitek, který si ponesu do konce života,“ říká Nikola Čechová. Na Instagramu ji sleduje 668 tisíc lidí a má skoro půl milionu odběratelů na Youtube.

Společně s našimi kolegy potkávala ty, kterým jsme pomohli. Povídala si s rodinou, která dostala díky sbírce Skutečný dárek slepice a kohouta a dočkala se prvních vajíček. Setkala se s majiteli domácí bioplynové stanice, díky níž mohou rodiny vařit na ekologickém vařiči a využívat přírodní hnojivo. Místní zemědělci se chlubili svojí úrodou. Mnozí z nich díky našemu projektu pěstovali úplně poprvé zeleninu. Dosud jim na polích rostla hlavně málo výživná kukuřice nebo maniok. Přebytky úrody jim pomůžeme prodat.

Největší dojem na Nikču udělaly ženy, které se od Člověka v tísni učí vařit výživné jídlo pro svoje děti. Dřív jim dávaly hlavně nshimu – tradiční kukuřičnou kaši – která sice zasytí, ale neobsahuje důležité živiny a děti jsou po ní chronicky podvyživené. „Naučila jsem se vařit kaši ze sladkých brambor, arašídů, listů manioku a rybiček. Díky ní můj syn přibral a uzdravil se,“ vysvětluje paní Sitali, maminka tří dětí.


„Já jsem si neuměla práci Člověka v tísni představit, stejně jako hodně lidí, kteří mě sledují. Spoustu z nich mi psalo, že se toho hodně dozvěděli. Někteří se rozhodli dokonce podpořit Člověka v tísni finančně. Mnoho studentek, které nemají tolik peněz, koupilo Skutečný dárek,“ říká Nikol, která sama po návratu domů vstoupila do Klubu přátel Člověka v tísni a stala se tak pravidelnou dárkyní.

ShopaholicNicol se rozhodla podpořit Člověka v tísni bez nároku na honorář ve svém volném čase. Nutné náklady na cestu nebyly hrazeny ze sbírek, ani z veřejných rozpočtů. Projekt, v rámci něhož se cesta konala (podpořen soukromými dárci), je zaměřen na osvětu a vzdělávání o rozvojové spolupráci a humanitární pomoci. Peníze nejsou a nikdy nebyly určeny přímo na rozvojové projekty. Nikol se po návštěvě mise rozhodla jet na vlastní náklady i na další místa v Zambii a ukázat tak jinou – turistickou – tvář Afriky. 

Podívejte se na celý vlog Nicol ze Zambie

Sledujte Instagram, Facebook a Twitter Člověka v tísni pro víc informací. 

Autor: Tereza Hronová