Z jedné půjčky jich bylo najednou deset. Celkem 9 z nich bylo nemravných.

Publikováno: 3. 5. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Z jedné půjčky jich bylo najednou deset. Celkem 9 z nich bylo nemravných.
© Foto: Foto od Andrew Neel on Unsplash

Dluhová poradna Člověka v tísni v Dobříši se s nemravnými spotřebitelskými úvěry setkává velmi často. V čem vlastně tkví nemravnost půjček a u jakých společností hrozí riziko, že se s nimi potkáte?

V ORP Dobříš žije skoro 23 000 obyvatel. Dle statistik Exekutorské komory České republiky (data k 28. 4. 2023) je v ORP Dobříš 959 dlužníků, jejichž závazek je vymáhán soudním exekutorem. Je evidováno přes 5 423 exekucí v celkové výši přes 770 milionů korun. Na jednoho dlužníka tak průměrně připadá dluh ve výši přibližně 800 000 Kč.

Těm, kteří se snaží své dluhy splatit, zde pomáhá dluhový poradce Člověka v tísni – Michael Chmiel, a to již třetím rokem.

Na Michaela se obrátil i pan Karel z Dobříše. Karlovi je 28 let a za prací dojíždí do Příbrami. Dluhovou poradnu vyhledal kvůli tomu, že už nezvládal splácet svoje půjčky.

Poprvé si půjčil na své běžné měsíční výdaje. Každou další půjčkou pak hradil splátky půjček předchozích. Celkem si jich takto sjednal deset. V devíti případech se jednalo o půjčky nemravné, sjednané u společností Profi Credit, Creditea, Credit on, Credit portal, Flexifin, Everyday, Viva Credit, Zaplo a Cool Credit.

Nemravnost půjčky v tomto případě znamenala, že ve smlouvě byla stanovena tzv. roční procentní sazba nákladů (RPSN) převyšují více než čtyřikrát průměrnou sazbu, kterou poskytovaly ve stejné době bankovní instituce,“ sděluje Michael. 

„Dále společnost řádně neprověřila, zda klientovi vůbec může půjčit a zda on je schopen úvěr splácet, což je dle zákona o spotřebitelském úvěru její povinnost. Neprověřila tedy jeho úvěruschopnost,“ vysvětluje.

Tyto dvě skutečnosti stačily k tomu, aby se smlouvy podařilo napadnout a přimět společnosti k dohodnutí nových podmínek.

„U všech smluv jsme dosáhli změny ve výši splátky, a hlavně změny ve výši konečné částky k uhrazení,“ říká Michael a celý příběh uzavírá: „pan Karel je aktuálně v situaci, kdy své půjčky dokáže ze svého příjmu splácet.“ 

Služby dluhové poradny Člověka v tísni v Dobříši dlouhodobě podporuje i Město Dobříš. Pokud potřebujete radu či konzultaci ohledně dluhů, neváhejte se na ni obrátit.


Autor: Kateřina Volfová

Související články