Z kina na internet. Sledujte filmy letošního Jednoho světa online na DAFilms.cz!

Publikováno: 13. 3. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Z kina na internet. Sledujte filmy letošního Jednoho světa online na DAFilms.cz!
© Jeden svět

Letošní Jeden svět jsme sice museli přerušit, to nás ale nezastaví. Filmy, které jste nestihli vidět v kinosálech, přesouváme do virtuálního prostoru. Ve spolupráci s online kinem DAFilms.cz uvedeme filmy napříč sekcemi, které měly naplánované projekce ve zbývajících dnech konání akce. Od čtvrtka 12. března až do úterý 17. března mohou diváci sledovat dostupné filmy z pohodlí domova na webu. V pátek 13. března bude exkluzivně uveden ve světové premiéře film Psí láska od Lindy Kallistové Jablonské. Jednotlivé filmy jsou dostupné k přehrání online za 59 Kč.

V reakci na mimořádné opatření přijaté Bezpečnostní radou státu jsme na letošním festivalu museli zrušit téměř dvě stovky projekcí, které se měly uskutečnit do soboty 14. března. „Mrzí nás, že se zbytek festivalu nemohl odehrát až do svého konce, nicméně jsme rádi, že nám tvůrci vyšli vstříc a nyní díky spolupráci s DAFilms můžeme divákům nabídnout zbývající filmy online. Pokusíme se divákům připravit co největší množství filmů, které budou pro tento typ distribuce dostupné,“ říká Ondřej Kamenický, ředitel festivalu Jeden svět.

„Současné omezování kulturních aktivit je nepříjemné, jak pro pořadatele veřejných akcí, filmaře, tak pro samotné diváky. Jsme rádi, že i přes všechna tato omezení můžeme široké veřejnosti nabídnout aktuální filmy do pohodlí jejich domova, navíc z festivalu Jeden svět, jehož dramaturgie dlouhodobě reflektuje dění ve světě,“ dodává výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

Jedním z filmů, který se 12. března měl dočkat světové premiéry, byl i snímek Psí láska režisérky Lindy Kallistové Jablonské. Ve svém dokumentu odhaluje život se psí smečkou Jany Henychové, která se vydává na jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v pusté krajině Švédska. Film bude uveden exkluzivně online na DAFilms.cz pouze v pátek 13. března, kdy ho diváci budou moci zhlédnout od 19:00 do 3:00.

Mezi doposud potvrzené filmy patří zahajovací snímek letošního festivalu Země medu o makedonské včelařce Atidže, nebo na Oscara nominovaný dokument Pro Samu. Ten slouží jako svědectví pro dceru a zaznamenává drsnou válečnou realitu syrského Aleppa. Oba dokumenty uvede do české distribuce společnost Artcam Films. Diváci se také mohou těšit na filmy, které se na festivalu nestihly promítnout. Patři k nim dokument Nejšťastnější muž na zemi — finský snímek s ironickým názvem ukazuje, jak v zemi emancipovaných a sebevědomých žen současně žijí také přepracovaní a frustrovaní muži. Časosběrný dokument Ninosca popisuje čtyřicet let života nikaragujské ženy, jež se rozhodne vzepřít násilnickému manželovi i machistické kultuře. Německý snímek Pokrok v Údolí nevědomých diváky zavede do zapadlého koutu Saska, kde se bývalí zaměstnanci v rámci integračního kurzu potkávají ve zkrachovalé továrně se syrskými uprchlíky, kteří v opuštěné budově ještě nedávno bydleli. Co kdyby existoval prostředek na boj s malárií, který si může každý jednoduše vypěstovat doma na zahrádce? To zkoumá dokument Horečka.

A další filmy budou postupně přibývat! Sledujte stránky DAFilms.cz a náš Facebook, Instagram a Twitter, aby vám nic neuniklo.

Autor: Člověk v tísni

Související články