Z Nejdku do Německa

Publikováno: 5. 3. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Jednání s klientem v kanceláři karlovarské pobočky Člověk v tísni
© Foto: ČvT pobočka Karlovy Vary

Určitě každý z nás zná tu hlášku, že Romové nechtějí pracovat a využívají jen sociální dávky. Dá jim ale někdo možnost pracovat? Ne všichni chtějí využívat sociální dávky. Často se jim stane, že najdou nějaký inzerát, na který posléze zatelefonují, domluví si schůzku se zaměstnavatelem, a když se přijdou představit, tak mají plný stav a nemůžou je přijmout.

Pracuji v lokalitě Nejdek, kde jsou nejméně tři velké firmy, tedy zároveň i významní zaměstnavatelé. Nejsou to výmluvy, v přímé práci s klienty se nám to stalo mnohokrát, že jsme zatelefonovali do firmy a jakmile se šel klient představit, nepřijali ho. Jeden z problémů je také nízké vzdělání a žádná praxe.

Našli jsme však možnost, jak klienty zaměstnat. Jeden klient za mnou přišel s tím, že by chtěl zkusit práci v Německu hned za hranicemi a jestli bych mu pomohla sepsat životopis. Zjišťovali jsme veškeré podmínky pro práci v Německu. Nejdůležitější podmínka je mít řidičský průkaz a umět základy německého jazyka. Řidičský průkaz sice měl, ale základy německého jazyka bohužel ne. Na tom, že práci v Německu zkusí, si však trval.

Sepsali jsme životopis v němčině. V Německu zaměstnávají převážně přes agentury. Domluvili jsme tedy schůzku v jedné agentuře, která umožňuje zaměstnávat Čechy. Klient do agentury jel, donesl životopis a představil se. V agentuře mu sdělili, že ho přijímají, ale musí najít pro něj vhodnou práci. Během týdne se mu ozvali a sdělili mu, že pro něj našli práci i navzdory tomu, že nemá základy německého jazyka a skoro žádnou praxi – v jedné slévárně. Firma se nachází cca třicet kilometrů za českými hranicemi. Klient měl velkou radost.

Do zaměstnání nastoupil, pracuje tam již 2 měsíce a je spokojený, jak s jednáním, tak po finanční stránce. V lokalitě se to velmi rychle rozneslo a přišli za mnou další tři, zda bych jim pomohla také sepsat životopis a domluvit schůzku v té samé agentuře. Se všemi třemi jsme postupovali stejně. Všichni tři pod agenturou zaměstnali a teď čekají jen na přiřazení do firmy. Bohužel ne všichni mají řidičský průkaz, ale umožnili jim jezdit do práce hromadně. Shání jim zaměstnání ve stejné firmě, aby mohli jezdit společně. Klienti si tak vydělají hezké peníze a budou moc živit rodinu z poctivě vydělaných peněz a ne ze sociálních dávek.


Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou hrazeny z prostředků Karlovarského kraje.Autor: Michaela Ferencová, Aktivizační pracovnice Nejdek

Související články