Začínat znovu, tentokrát od nuly. Příběh Milostivého léta s dobrým koncem

Publikováno: 8. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Začínat znovu, tentokrát od nuly. Příběh Milostivého léta s dobrým koncem
© Martin Kovalčík

Jaké to je vstupovat do dospělosti s dluhy? Jaké to bude žít jednou bez nich? Jak se člověk ocitne v tísni a co v ní může dělat?

Dospíváte. S mámou vztah napjatý, táta není. Doma je to vůbec složitější, na čas se ocitnete v dětském domově. Jezdíváte načerno. Dostanete několik pokut. S mámou o tom nemluvíte.

Je vám dvacet dva. Čekáte dítě. Vztah nefunguje, je toxický. Dokážete odejít, ač nevíte kam. Částečně přespáváte u kamaráda, částečně žijete na ulici. Potratíte. Vaše pokuty z dětství dospěly v exekuce.

Jste mladá a nemůžete najít práci. Máte psychické problémy. Vzniká vám dluh na zdravotním pojištění a roste. Před létem sahá do výšky 175 tisíc Kč.

Léto bylo milostivé. Čtete pozitivní příběh o tom, jak pomáhají peníze ze sbírky SOS Milostivé léto. Sbíráte se. Spolu se sociálními poradci pražské pobočky Člověka v tísni pracujete na splnění svých dluhů v rámci právní úpravy tzv. Milostivého léta. Nemáte na to dost peněz, ale podpoří vás lidé, kteří přispěli do sbírky Člověka v tísni. Váš případ má šťastný konec. Vy máte šanci na nový začátek.

Dnes žijete v klidném vztahu. Našli jste si bydlení, brzy se přestěhujete do městečka kousek od Ústí nad Orlicí s nižšími nájmy a s chráněnou dílnou, kde máte přislíbenou práci. Zůstal vám jediný, ne moc vysoký a do splátkového kalendáře rozložený dluh.

To se skutečně stalo. Klientku nelehkou životní situací v létě 2021 provedla Monika Grigarcziková, odborná sociální pracovnice Člověka v tísni.

Autor: Monika Grigarcziková, Zuzana Koukalová

Související články