Záhady Josefa Klímy: Podle paní Adamcové se k ní nechová FN KV adekvátně. Na nemocnici jsme se proto obrátili, ta ale situaci řešit nehodlá, říká Kovalčík

Publikováno: 10. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Záhady Josefa Klímy: Podle paní Adamcové se k ní nechová FN KV adekvátně. Na nemocnici jsme se proto obrátili, ta ale situaci řešit nehodlá, říká Kovalčík
© ilustrační

Helena Adamcová Kulhánek přišla během pandemie covid-19 o práci. Nové zaměstnání si našla ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde na konci roku začala pracovat jako dělnice v kuchyňce. Jakmile nastoupila, začala ovšem vykonávat práci sanitářky, na kterou nemá potřebnou kvalifikaci. Protože jsme paní Adamcové pomáhali řešit dluhy, dozvěděli jsme také o tom, že se k ní dle jejích slov Fakultní nemocnice ve více ohledech nechovala adekvátně a nemocnici jsme proto kontaktovali. V reportáži se tématu věnoval Jaroslav Mareš.

Dělnice v kuchyňce vykonává pomocné práce a neměla by se vůbec dostat do styku s pacienty, uvedla mluvčí FN Královské Vinohrady Tereza Romanová. Adamcová Kulhánek ale uvádí, že byla v kontaktu s pacienty od chvíle, kdy do práce nastoupila a to i přesto, že neměla potřebnou kvalifikaci.

Podle vyjádření nemocnice paní Adamcová porušila pracovní povinnosti, pokud dělala něco, co bylo nad rámec jejích kompetencí. Jenže paní Adamcová dokládá přidělení na pozici sanitáře fotografií tabule z chirurgické kliniky, prohlášením, výpověďmi pacientů i lékařskou zprávou přímo z nemocnice, ve které se píše, že se zranila při manipulaci s pacientem.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Nemocnici jsme kontaktovali

Od prvního dne chtěla paní Adamcová dle svých slov podstoupit kurz a doplnit si kvalifikaci, kterou pozice sanitáře vyžaduje. Podle vedení nemocnice ale paní Adamcová kurz odmítla a jsou s ní potíže. „Potížistka jsem pro ně byla z toho důvodu, že jsem opakovaně chtěla vědět, z jakého důvodu jsem placena nižšími penězi, než jakými bych měla být, když odvádím práci sanitáře. Pro ně je to potížista, pro mě je to o tom, že nejsem ovce.“

Nemocnice si vyžádala čtrnáct dní na odpověď. Výsledkem odpovědi bylo, že věc vůbec nebude řešit. Doufám, že se situace změní, ale zatím se k tomu nepostavila nijak.

O tom, že se k paní Adamcové nemocnice nechovala dle jejích slov adekvátně jsme se dozvěděli díky tomu, že jsme jí pomáhali řešit dluhy. „Paní má podle svého názoru nárok na mzdu za činnost, kterou vykonávala a která je jiná, než na kterou byla přijata. Mezi těmi dvěma pozicemi je výrazný rozdíl,“ uvedl mediální koordinátor Člověka v tísni Martin Kovalčík s tím, že jsme na základě toho nemocnici kontaktovali. „Nemocnice si vyžádala čtrnáct dní na odpověď. Výsledkem odpovědi bylo, že věc vůbec nebude řešit. Doufám, že se situace změní, ale zatím se k tomu nepostavila nijak. Ona v podstatě nekomunikuje. To tak nemá být,“ dodal Kovalčík.

Před koncem zkušební doby dostala paní Adamcová výpověď a to navíc ve chvíli, kdy byla v pracovní neschopnosti. Podle pacientů byla vstřícná a dělala věci i nad rámec práce sanitáře. „Pro paní Kulhánek to přitom vůbec nebyl problém. Ona byla pyšná, že se zařadila do první fronty, do první linie, a že pomáhá lidem,“ uvedl k celé věci Kovalčík a dodal, že pokud se ukáže, že nemocnice porušuje zákon a zneužívá strach nekvalifikovaných pracovníků o místo, bude to z jejich strany skandální. „Kdyby to tak bylo, je to velmi děsivé,“ uzavřel kolega a mediální koordinátor Martin Kovalčík. 

Reportáž publikovaly Seznam Zprávy a celou ji najdete na tomto odkaze.

Autor: Dagmar Růžičková

Související články